AB ile iki başlık daha müzakereye açıldı

  • Giriş : 17.06.2008 / 14:32:00

Türkiye, AB ile 3 Ekim 2005 tarihinde başlayan müzakere sürecinde bugün düzenlenen 5'inci Hükümetler Arası Konferans'la Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku fasıllarında üyelik görüşmelerini başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye adına Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın katıldığı Hükümetler Arası Konferans'ta AB tarafını dönem başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel ve AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Michael Leigh temsil etti.

3 Ekim 2005 tarihinde tarama süreciyle başlayan AB üyelik müzakerelerinde 2006'nın ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığında bilim ve araştırma faslını açarak geçici olarak kapatan Türkiye, geçen yılın ilk yarısındaki Almanya dönem başkanlığı sırasında işletmeler ve sanayi politikası, istatistik ve mali kontrol olmak üzere 3 fasılda müzakereleri başlatmıştı.

2007'nin ikinci yarısında Almanya'dan görevi devralan Portekiz, Türkiye ile tüketicinin ve sağlığın korunması ve trans-Avrupa şebekeleri olmak üzere 2 fasılda daha müzakerelerin açılmasını sağlamıştı.

AB, Ek Protokol yükümlülüklerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle 2006 yılında Türkiye ile toplam 35 fasıldan 8'inde müzakereleri dondururken, Fransa, tam üyeliği öngördüğü gerekçesiyle 5 faslın açılmasını engellemeyi sürdürüyor.

Fransa'nın müzakere çerçeve belgesini ihlal ederek açılışını veto ettiği 5 fasıldan sadece tarım ve kırsal kalkınma, AB'nin Ek Protokol gerekçesiyle dondurduğu 8 fasıl arasında bulunuyor.

AB kaynakları, Türkiye'nin yılın ikinci yarısındaki Fransa dönem başkanlığında sermayenin serbest dolaşımı ve vergilendirme fasıllarında müzakereleri başlatmasını bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious