AB ile yüzde 96 uyum

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İlerleme Raporu, Türkiye'nin AB ile en çok uyum sağladığı başlık olarak yüzde 96 ile dış, güvenlik ve savunma politikasını saydı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belli başlı tüm uluslararası konularda benzer politikaları uygulayan Türkiye ve AB'nin yüzde 4'lük fikir ayrılığı Kıbrıs ve Ermenistan kaynaklı.
Avrupa Komisyonu'nun geçen hafta yayımladığı İlerleme Raporu'nda müzakere edilen başlıklar arasında 31. başlığı oluşturan dış, güvenlik ve savunma politikası, uyumun en ileri ölçüde sağlandığı alanlardan biri görülüyor. Üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, uyum oranının yüzde 96 çıkmasını, "Şu övünülenecek bir durum. AB; İran, Irak, Ortadoğu başta olmak üzere birçok uluslararası gelişmede Türkiye'nin görüşlerine başvuruyor ve bunlara değer veriyor. Kim kimin politikasına uyuyor ona bakmalı" değerlendirmesi yaptı.

Bir başka Dışişleri yetkilisi ise 'dış politika gibi bir alanda bu kadar kesin bir oranın nasıl ölçülebildiği' sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: "Örneğin bir ülke ya da bölgede bir gelişme yaşanıyor. AB, politikasını saptıyor ve aday ülkelere paylaşıp paylaşmadığını soruyor. İran, Irak gibi bölgemizde yaşanan konularda ise AB politika saptama aşamasında Türkiye'ye başvuruyor. Tabii tam üye olmadığımız için bazı konularda farklı düşünüyor olmamız normal. AB ülkeleri bile zaman zaman farklı politikaları tercih edebiliyor."

Kıbrıs ve Ermenistan farklı

En temel politika farklılığı Kıbrıs ve Ermenistan'da. Raporda Türkiye'nin Kıbrıs ve Malta'yı veto etmesi nedeniyle NATO-AB işbirliğinin tam gerçekleştirilemediği kaydediliyor. Türkiye'nin Wassenaar Anlaşması'na Kıbrıs'ın katılmasını veto ettiğine dikkat çekiliyor. Türkiye'nin Ermenistan'la sınır kapısını hâlâ açmadığı vurgulanan raporda, 'bunun iyi komşuluk ilişkisinin oluşturulması için ileri bir adım olacağı' vurgulanıyor. Raporda Türkiye'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni tanıyan sözleşmeye henüz imza atmadığı da anımsatılıyor.
Raporda Türkiye'nin uyum sağladığı alanların başında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'na katılım geliyor. Türkiye'nin BM ve NATO operasyonlarının yanı sıra AB yönetimindeki ALTHEA'ya katılımı
önemli adım görülüyor. Suriye, Lübnan, Irak, İran ve Afganistan'da politikaların uyumu olumlu ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious