AB Irak'la gaz anlaşması imzalayacak

AB Irak'la gaz anlaşması imzalayacak.11733
  • Giriş : 16.04.2008 / 15:42:00

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Irak'la enerji alanında ön anlaşma imzalamaya yakın olduklarını söyledi. Irak doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması öngörülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jose Manuel Barroso, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında konuşan Barroso, Irak'la özellikle doğalgaz konusundaki müzakerelerin çok iyi gittiğini vurguladı. Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani'nin önümüzdeki ay Brüksel'e davet edildiğini ifade eden Barroso, anlaşmanın birkaç hafta içerisinde imzalanabileceğini aktardı.

Barroso, Avrupa Birliği'nin demokratik bir hukuk devleti olarak Irak'ın güven ve refahına destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

MALİKİ TÜRKİYE VE İRAN'IN IRAK'IN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE ETTİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Irak Başbakanı Maliki, Barroso'yla görüşmesinden önce Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu'nda milletvekillerine hitap etti. Maliki, bir soru üzerine Türkiye ve İran'ın Irak'ın içişlerine müdahale ettiğini öne sürdü. Maliki, komşu ülkelerden Irak'ın güvenliğine katkı için Irak'ın içişlerine karışmamalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious