AB istese de tarafsız olamıyor

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

KKTC'nin 23. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak için KKTC'ye giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, havaalanında açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC'ye hareketi öncesi Esenboğa Havaalanı'nda açıklama yapan Gül, AB'nin istese de Kıbrıs konusunda tarafsız olamayacağını belirterek, Rum kesiminin AB'nin bir parçası durumunda olduğunu söyledi. Hükümetin, KKTC'nin huzuru ve refahı için her türlü desteğinin süreceğini dile getiren Gül, "Ziyaretim sırasında başta Mehmet Ali Talat olmak üzere bir çok üst düzey yetkili ile Kıbrıs konusunda gelinen son noktayı değerlendireceğiz. Hatırlayacağınız gibi geçen yıl başbakanımız bakanları ile birlikte KKTC'yi ziyaret etmişti. Bu ziyarette Kıbrıs'ın ekonomisinin düzeltilmesi için bir çok karar alınmıştı. Mali işbirliği protokolü imzalanmıştı. Ben de bu gezide o günden bugüne ekonomik gelişmeleri değerlendirme ve gözden geçirme imkanı bulacağım. Ziyaretim Kıbrıs'ta önemli gelişmelerin olduğu bir dönemde gerçekleşmektedir. Türkiye için önemli olan Kıbrıs Türk halkının huzur, refah ve güven içinde yaşamasıdır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Kıbrıs konusunda kanıtladığı kararlılığını ve desteğini sürdüreceğini ifade eden Gül, "KKTC kurulduğu günden bu yana insan haklarına saygılı, çağdaş, demokratik yönetim anlayışı içerisinde adada barışın ve huzurun temini için mücadele etmiştir." dedi.

Uluslararası alanda karşılaştığı tüm zorluklara rağmen KKTC'nin bugün geldiği noktanın takdire şayan olduğunun altını çizen Gül, "Kıbrıs Türk'ü her zaman barıştan ve uzlaşıdan yana olmuştur. İki önce yapılan referandumda tercihini bir kez daha belirtmesine rağmen KKTC'ye uygulanan haksız ve insanlık dışı uygulamaların hala devam etmesini büyük üzüntü ile karşılıyoruz. Yasal bir temeli bulunmayan ambargo ve kısıtlamalara biran önce son verilmesi için bütün düyaya bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum." diye konuştu.

Bakan Gül, AB'nin Kıbrıs konusunda istese de yapısı gereği tarafsız olamadığını belirterek, AB'nin bu gerçeği ve neleri çözüp neleri çözemeyeceğini iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Gül, AB dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs planına ilişkin soruyu da Finlandiya dönem başkanlığına başından beri yardımcı olmaya çalıştıklarını, ancak kapsamlı çözümün merkezinin BM olduğunu ve kapsamlı çözümün parçası olan unsurları AB'ye getirmenin anlamı bulunmadığını belirtti.

Gül, "AB istese de tarafsız olamıyor, çünkü Rum kesimi kendisinin bir parçası haline gelmiştir. AB'nin bunu iyi görmesi gerekir" dedi.

Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımı konusunda da uluslararası hukuk yollarına başvurmaya hazırlandığına ilişkin haberlere Gül, "Bu konuda titiz bir çalışmalar yapılmakta Ancak bunları bir dönem ortaya çıkan meselelere çözüm bulmak için hemen tek cevap şeklinde almamak gerek" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious