'AB kapısı Türkiye'ya açık kalmalı'

'AB kapısı Türkiye'ya açık kalmalı'.9349
  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Tuomioja, “imtiyazlı ortaklık” önerisini reddederken Türkiye’nin AB kriterlerini yerine getirmesi halinde AB kapısının kendisine açık olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine bir mülakat veren Erkki Tuomioja Türkiye’nin AB kriterlerini yerine getirmesi durumunda birliğe üye olabileceğini söyledi. ABHaber’e göre, “Türkiye AB’ye üye olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Tuomioja şunları söyledi:

“Türkiye, Finlandiya'dan daha önce Avrupa Konseyi’nin üyesi olmuştur ve Eurovision Şarkı Yarışmasında, geçen seneyi saymazsak, Finlandiya'dan daha iyi dereceler elde etmiştir. Türkiye Avrupa'da yapılan ve kendi açısından önemli bulduğu bütün spor yarışmalarına katılmaktadır. Bu soruyu sormaya bile gerek yoktur. Eğer Türkiye AB'ye üye olmak istiyorsa ve bütün kriterleri yerine getiriyorsa, kapı Türkiye'ye açık olmalıdır.” Diğer bir soru üzerine müzakere sürecinin amacının tam üyelik olduğunu vurgulayan Tuomioja “Bunu unutmalıyız. Eğer üyelik müzakeresi yapıyorsak, amaç tam üyeliktir. Üye olmak isteyen aday ayrıcalıklı ortaklığa ilgi göstermiyorsa, bu konuda konuşmanın bir faydası olmaz” dedi.

Tuomioja, Avrupa Komisyonu eski Başkanı Jacques Delors’un bir zamanlar kuzey ülkelerinin AB'nin dışında kalmaları ve ayrıcalıklı ortaklık statüsünü kabul etmeleri gerektiğini söylediğini anımsatarak “Bu teklifin Türkiye'ye hitap etmediğini anlayabiliyorum. Ayrıcalıklı ortaklığın anlamı şudur: AB'nin verdiği her kararı uygulamaya mecbursun, ancak karar verme aşamasına karışamazsın” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious