'AB kararı süpriz değil'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile müzakereleri 8 başlıkta askıya almasının Türkiye için bir süpriz olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi toplandı. Devlet Bakanı Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile birlikte katıldığı toplantıda, gazetecilerin sorularını cevapladı. Dün açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren Tüzmen, Türkiye'nin ortalama yüzde 6'ya yakın bir büyüme hızını yakaladığını, bunun da hükümetin hedefi doğrultusunda olduğunu söyledi. Tüzmen, ihracattaki büyüme hızının ise yüzde 16'ya ulaştığını kaydetti.

Dış ticaret açığının cari açığı tetikleyen bir unsur olduğunu ifade eden Tüzmen, "Bu sene cari açığa dış ticaret açığının katkısı geçen yıldan daha olumludur. Yani daha az katkı yapacaktır. Yıl sonu itibariyle ihracatın 85 milyar dolar ithalatın ise 125 milyar dolar olması bekliyoruz. böylelikle de dış ticaret açığının 40 milyar dolar olacaktır. Dolayısıyla oran daha iyi. Daha iyileşiyor diyebiliriz. Önümüzdeki senelerde daha da iyi bir noktaya gelecek" diye konuştu. Tüzmen, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 60'ların üzerinde olduğu sürece sorun olmayacağını belirtti.

Tüzmen, cari açığın finansmanında ihracat ve turizm yanında artık yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik gelirlerinin de yerini aldığına dikkat çekerek, "2002 yılında yurtdışı müteahhitlik hizmetleri 1,2 milyar dolardı, bu rakam 2006 yılında 12 milyar dolara ulaştı. Yani son 4 yılda yurtdışı müteahhitlik gelirleri 10 kat artmış oldu" dedi.

Cari açığın bir problem olduğunu ifade eden Tüzmen, "Ancak bu problemin giderilmesi ve finansmanının sağlanmasında, 85 milyar dolarlık ihracat, 20 milyar dolarlık turizm ve 12 milyar dolarlık müteahhitlik gelirleri bizi rahatlatmaktadır" şeklinde konuştu.

Aynı konu ile ilgili olarak söz alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da, bu kalemlere özelleştirme ve doğrudan yabancı yatırımlardan gelen finansmanın da eklenmesi gerektiğini belirterek, "Devletin müdahale etmediği rekabete açık piyasa şartlarında cari açık kapanabiliyorsa, krizi tetikleyecek bir tehlike yoktur. Ama hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.

AB BİRAZ SOLUK ALMAK İSTEDİ

Tüzmen, bir soru üzerine AB'nin 8 başlıkta müzakereleri askıya alan kararını değerlendirdi. Açıklanan kararın kendisi gibi herkes için de bir süpriz olmadığını belirten Tüzmen, "Bu hepimizin beklediği karardı. Zaten piyasalar da bu kararı aylar öncesinden satın almıştı" diye konuştu.

Tüzmen, Türkiye'nin içte ve dışta bir çok sıkıntılara rağmen istikrarlı şekilde yoluna devam ettiğini kaydederek, şunları söylyedi: "Dolayısıyla bu karar çok fazla şekilde sıkıntıya neden olmayacaktır. Görüyorsunuz zaten karşılama belli. Tabii haksız bir karar olduğunu bir kez daha vurgulamak lazım. Ama bir haksızlık bize ilk kez yapılmıyor. Senelerdir yapılan bir haksızlık var. Ama biz daha ev ödevlerimizi çok daha hızlı şekilde son 4 senede tamamladık. Çok daha iyisini hak ettiğimizi zannediyorum. Buna rağmen yolumuza devam ediyoruz. AB biraz soluklanmak; nefes almak istedi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious