AB karikatür krizinin boyutunu açıkladı

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) dini gruplar arasındaki karşılıklı güveninin karikatür krizi nedeniyle kötü bir yara aldığını belirterek krizin "çok üzücü bir gelişme" olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avusturya'nın AB işlerinden sorumlu bakanı Hans Winkler, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Karikatür krizi, üye ülkelerin üzerinde yıllarca çaba gösterdiği birşeye zarar verdiği için çok üzücü oldu. Pekçok ülke dini gruplar arasında karşılıklı güven ve saygı tesis etmeye çalıştı. Ancak bu güven karikatür krizi nedeniyle sarsıldı." dedi. İlk önce Danimarka gazetesinde yayınlanan ve daha sonra Avrupa gazetelerde çıkan karikatürler nedeniyle Müslümanlar protesto gösterileri düzenlemişti. Düşünce özgürlüğünün sorumluluk gerektirdiğini ve diğer insanların kültür ve dini değerleri konusunda hassas davranılması gerektiğini hatırlatan Winkler, "Nerede yanlış yaptığımızı ve bu olayların tekrarlanmaması için neler yapabilirizi incelemeliyiz." dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, protesto gösterileri sırasında yaşanan şiddetin Müslümanlar ile Batılılar arasındaki ilişkiye zarar verdiğini söyledi. AP'deki en büyük siyasi grup olan muhafazakarların lideri Hans-Gert Poettering, protesto gösterilerinin kendi kendine ortaya çıkmadığını belirtti. Poettering, "Bu gösteriler, karikatürlerin yayınlanması ardından baskıcı rejimlerce organize edildi." dedi. Ayrıca Poettering, karikatür krizi sonrası dini önyargıya karşı okul kitapların incelenmesini isteyen bir öneride sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious