'AB kendi çıkarını göremiyor'

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

International Herald Tribune gazetesi, Türkiye’nin enerji kaynakları için taşıdığı öneme dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazete, Türkiye’nin Irak ve Orta Asya enerji kaynakları için taşıdığı öneme dikkat çekerken “Avrupalıların kendi çıkarlarını görememesi başarısızlık” diye yazdı.

Paris’te İngilizce olarak yayınlanan prestijli International Herald Tribune gazetesi, “Türkiye’nin Yolundaki Engeller” başlıklı analizinde AB’nin 8 müzakere başlığını askıya almasının bir sürpriz gibi gelmediğini belirtti.

Sorun yaratan unsurun Kıbrıs olduğunu, Kıbrıs’ın uzun bir süreden beri Türkiye’nin AB hedefini zedelemekle tehdit ettiğini yazdı. Gazete “Sürpriz ve kaygı verici olan, Birliğin bu sorunu esasen bir hukuki sorun olarak ele almasıdır. Bu bir çarptırmadır” görüşünü dile kullandı.

İHT, Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ne yaptığı muamelenin gerçekten Avrupa hukukunun bir ihlali olduğunu savunarak şöyle devam etti: “Ancak sorun, asıl siyasi ve Birliğin kendi yarattığı bir sorundur. AB, bölünmüş bir Kıbrıs’a 2004 yılında Birliğe katılmaya izin vererek ciddi bir hata yaptı. Yeniden birleşme bir ön koşul olmalıydı.”

TÜRKİYE KARŞITLIĞI AB İÇİN BAŞARISIZLIK

Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs ve Türkiye’nin barışçıl bir biçimde AB’ye katılmalarından önce adayı birleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarının yaygın bir biçimde kabul edildiğini kaydeden gazete, buna karşın Rumların Annan Planı’nı reddettiklerine dikkat çekti. Gazete şu değerlendirmesini yaptı: "Bu Türkiye, çok zor bir durumda bıraktı. Diğer Avrupalı liderler, çıkmaza son vermek için Rumlara baskı yapmalıydı ve bir çözüm bulmak için Türkiye ile birlikte çalışmalıydı. Bunun yerine bazıları, açmazı Türkiye’nin AB’ye girişini baltalamak için bir bahane olarak kullanıyorlar. Türkiye karşıtlığı, Avrupa’nın hoşgörü ve siyasi uzlaşma değerleri açısından bir başarısızlık. Aynı zamanda Avrupalıların kendi çıkarlarını görememe başarısızlığıdır.”

İHT, Batı’da giderek artan bir biçimde Irak savaşına son vermek için Irak’ın komşularını devreye girmesinin sağlanması gerektiğine inanıldığını belirterek “Türkiye, bu bakımdan az başvurulan bir kaynaktır. Türkiye ayrı zamanda Rusya ve Orta Asya’dan Avrupa’ya petrol ve gaz taşınması konusunda önemli bir merkez haline geliyor. Bu Türkiye’yi Avrupa’nın enerji güvenliği için hayati kılıyor” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin de çaba göstermesi gerektiğini belirten gazete, özellikle ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasayı kaldırması gerektiğini belirtti. Buna karşın gazete “Ancak, Kıbrıs bölünmüşlüğünü onarmak ve Türkiye’nin Avrupa’da oynadığı hayati rolü sakin bir biçimde kabul etmek Avrupa Birliği’nin işidir” diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious