'AB Kıbrıs konusunda mahcup'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, AB sürecinin inişli çıkışlı ve sorunlu bir süreç olduğunu ifade ederek, ''Ben Türkiye'yi kandırdılar demiyorum. Türkiye kanacak bir ülke değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Talat, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın Karaköy'deki merkezinde düzenlenen ''Kıbrıs Türkiye AB ilişkilerinde son durum'' konulu toplantıda yapacağı konuşma öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Estonya'nın KKTC'ye temsilcilik açmak istediği yolunda haberler var. Böyle bir başvuru yapıldı mı?'' şeklindeki soruya Talat, ''Öyle bir şey olmadığını Estonya galiba açıklamış'' yanıtını verdi.

Talat, başka bir ülkeden bu yönde bir talep olup olmadığına ilişkin soru üzerine de, ''Hayır, öyle bir şey yok. Herhalde spekülasyondur'' diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, ''İsveç'in toplantılar sırasında KKTC'ye izolasyonların kaldırılması yolunda bir öneri sunduğu şeklindeki haberlerin doğru olup olmadığına'' ilişkin bir soruya karşılık ise şöyle konuştu:

''Sadece İsveç değil, aslında bir çok AB üyesi ülke bu konuda bir mahcubiyet yaşıyor. Bunun sonucu olarak izolasyonların kaldırılması yönünde taleplerde bulunuyor. Ancak henüz bu konuda bir ilerleme sağlanmış değil. Biz bu konudan mutlu değiliz. Özellikle izolasyonların kaldırılması konusunda AB'nin üzerine düşeni yapmadığı kanaatindeyiz. Üstüne üstlük Kıbrıs Rum tarafının taleplerini de, Türkiye'nin AB sürecinin ön koşulu yaptılar. Bundan da büyük rahatsızlık duyuyoruz.''

Talat, ''AB ülkeleri Dışişleri Bakanları kararı Türkiye'nin kandırıldığı anlamına mı geliyor?'' şeklindeki soru üzerine de, ''Hayır, ben Türkiye'yi kandırdılar demiyorum. Türkiye kanacak bir ülke değil. AB süreci inişli, çıkışlı, yokuşlu, sorunlu bir süreçtir. Bu süreci yaşıyoruz. Kandırma kandırmama diye bir şey yok. Bizde kanacak göz de yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious