AB kimi terörist olarak görmüyor?

AB kimi terörist olarak görmüyor?.12997
  • Giriş : 20.04.2009 / 15:31:00

Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol PKK'yı terörsit örgüt olarak görmediklerini ve 'düşük öneme sahip olduğnu' açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol PKK/Kongra-Gel terör örgütünün Avrupa için tehdit oluşturmadığını açıkladı. Europol raporunda PKK/Kongra-Gel'in Avrupa'daki eylemlerinin "Düşük öneme sahip olduğu" ve bunların AB'ye tam olarak "tTrörist saldırı" sayılmadığı belirtildi. Avrupa Birliği güvenlik birimlerinden gelen bilgiler doğrultusunda hazırlanan raporda, birlik sınırları içindeki terör saldırılarının sayısının bir önceki yıla oranla düştüğü ifade edildi.

PKK'nın hedefinde Türkler olunca AB sessiz
Raporun "etnik-milliyetçi ve ayrılıkçı terör" başlığında, Avusturya'da 5 kundaklama eyleminin PKK/Kongra-Gel'e bağlandığı, bunlardan en az ikisinin doğrudan Türk hedeflerine yönelik olduğu belirtildi. PKK'nın, Kürt nüfusunun siyasi ve kültürel özerkliği için mücadele ettiği, bu durumun Avrupa ülkelerine "şiddete başvurmayan eylemler ve propaganda çalışması" olarak yansıdığı belirtildi. PKK/Kongra-Gel üyesi sayılan kişiler ya da sempatizanların kundakçılık, terörist saldırı, mala zarar ve çeşitli suçlar işlediği, bu eylemlerin temel olarak Türk hedeflerine karşı yapıldığı rapora girdi. Raporda ayrıca, 2008 yılında terörist şüphesiyle Avrupa'da tutuklananların çoğunluğunun Kuzey Afrika, Pakistan, Afganistan ve Türkiye kökenli olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*