AB Komisyonu, 8 başlığı askıya aldı

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu, Türkiye ile yürütülen AB'ye üyelik müzakerelerinin 8 başlığını askıya aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rehn, Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi'ne liman ve havalimanlarını açmadığı için müzakereleri 8 başlıkta askıya alındığını açıkladı.

Olli REhn'in açıkladığı 6 maddelik tavsiye kararları ise şöyle:

1. Komisyon, Türkiye'nin Ek Protokolü uygulamadığını not eder.

2. Komisyon, Türkiye'nin Rumlara uyguladığı kısıtlamalarla ilişkin başlıkları Komisyon Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtene kadar müzakerelere açmamasını tavsiye eder. Bu başlıklar Malların Serbest Dolaşımı, Hizmetlerin Serbest Dolaşımı, Mali Hizmetler, Tarım ve Kalkınma, Balıkçılık, Ulaşım, Gümrük Birliği ve Dış İlişkiler.

3. Bununla birlikte, Komisyon belirtene kadar görüşmelerin yapıldığı başlıkların kapatılmasını tavsiye eder.

4. Komisyon, yeni gelişmeler hakkında AB Konseyi'ne bilgi verecek.

5. Artık tarama sürecinin bitirilmesi üzerine yoğunlaşılmalı. Teknik hazırlıkların bittiği başlıklarda müzakereler başlamalı.

6. Komisyon, BM şemsiye altında Kıbrıs müzakerelerinin gelecek yıl başlamasına önem verir.

Askıya alınacak müzakere başlıkları ise "Malların serbest dolaşımı, Taşımacılık, Gümrük Birliği, Tarım, Balıkçılık, Dış ilişkiler, Mali hizmetler, İş kurma hakkı" olarak açıklandı. Toplantıdan çıkan bu karar, 11 Aralık'ta yapılacak AB Dışişleri Bakanlarına 'Komisyonun Tavsiyesi' olarak sunulacak.

Olli Rehn'in açıkladığı tavsiye metninde, Kıbrıs konusunda tarafların BM çerçevesinde kapsamlı çözüm için müzakerelere çağrılması öneriliyor. Türkiye'nin 'Ek Protokolü onaylaması' için yani limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açması için, AB'nin bir takvim vermesi beklenmiyor. Rum Kesimi Türkiye'ye bir takvim verilmesini istiyordu.

AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili tavsiye kararını 6 Aralık'ta vermesi bekleniyordu. AB Komisyonu'nun kararını öne almasında Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in yarın gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinin etkili olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious