AB Komisyonu Türkiye'deki tüm gelişmeleri izliyor

AB Komisyonu Türkiye'deki tüm gelişmeleri izliyor.10422
  • Giriş : 02.04.2008 / 14:20:00

AB Komisyonunun Türkiye'deki gelişmeleri izlemeye devam ettiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Komisyonun bu sabahki toplantısının ardından basına açıklama yapan yetkililer, bir soru üzerine, genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn'in Türkiye'deki gelişmeler hakkında üyeleri bilgilendirdiğini söylediler.

AB sözcüsü, "Türkiye'deki gelişmelerin izlenmesine ve durumun analizine devam edilmesinin kararlaştırıldığını" söylemekle yetindi.

Komisyonun daha kapsamlı analiz ve değerlendirmeleri, Komisyon Başkanı Jose Manuel Durao Barroso ve genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn'in 10-12 Nisandaki Türkiye ziyaretinden sonra yapması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre Barroso ve Rehn, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Komisyon, Barroso ve Rehn'in, Ankara ve İstanbul temasları sırasında diğer siyasi grup ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle de görüşeceğini bildirdi.

Barroso ve Rehn'in Türkiye'de çeşitli mesajlar vereceği, bunlar arasında Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine ve Türkiye'deki reform sürecine destek mesajlarının öncelikli olarak yer alacağı duyuruldu.

AB Komisyonu, Barroso ve Rehn'in Türkiye ziyaretinin önceden planlandığını, dolayısıyla son dönemdeki gelişmelerle doğrudan bağlantılı olmadığını, ancak ziyaretin "kritik ve önemli bir zamanda" yapılacağının bariz olduğunu belirtmişti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious