AB Komisyonu'nundan Akdeniz Birliği teminatı

AB Komisyonu'nundan Akdeniz Birliği teminatı.15782
  • Giriş : 20.05.2008 / 20:25:00

AB Komisyonu'nun ''Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik'' projesi temsilcisi Benita Ferrero-Waldner, Akdeniz İçin Birlik projesinin Türkiye'nin üyeliğine karşı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ferrero-Waldner, projeyle ilgili AB Komisyonu'nun hazırladığı çalışma belgesinin onaylanması dolayısıyla Avrupa Parlamentosu'nda basın toplantısı düzenledi.

"Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması ve Türkiye'nin Paris'te 13 Temmuz'da düzenlenecek zirveye katılacağını bugüne kadar bildirmemesine" ilişkin bir soru üzerine Ferrero-Waldner, bu projenin Türkiye'nin üyeliğine karşı olmadığını yineledi ve Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet'nin de son Ankara ziyaretinde Türkiye'ye bu konuda güvence verdiğini söyledi.

AB Komisyonu temsilcisi, "Türkiye'nin zirveye katılacağını umuyoruz" dedi.

Yeni projenin bir sekreteryası olacağını ve çalışmaların AB ile Akdeniz ülkeleri temsilcilerinin yer alacağı daimi bir komite tarafından yürütüleceğini belirten Ferrero-Waldner, sekreteryanın yerinin hala kesinleşmediğini söyledi.

AB temsilcisi, projenin 13 Temmuz'da Paris'te düzenlenecek zirvede liderlerin onayına sunulacağını sözlerine ekledi.

AB Komisyonu'nun hazırladığı, bugün kabul edilen çalışma belgesinde, "Akdeniz'in AB için ekonomik ve siyasi olarak çok önemli stratejik öneme sahip bir bölge olduğu" vurgulanıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious