AB Liderler Zirvesi Brüksel'de başladı

  • Giriş : 19.06.2008 / 18:22:00

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının zirvesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Liderler gündeminde artan gıda ve petrol fiyatları ile Lizbon Anlaşması bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa ve Hollanda'nın AB Anayasası'na hayır demesinin ardından Avrupalı liderler, Lizbon Anlaşması üzerinde anlaşmıştı. Portekiz'in başkenti Lizbon'da 13 Aralık 2007'de liderler yeni anlaşmaya imza atmıştı. Çoğu ülke anlaşmayı meclisten geçirirken İrlanda'da anayasal zorunluluk olması nedeniyle anlaşma referanduma sunuldu. Geçen hafta yapılan referandumda İrlandalılar anlaşmaya 'hayır' dedi. Avrupalı liderlerin, anlaşmayı henüz onaylamayan ülkelerin onay sürecine devam etmelerini istemesi bekleniyor. Diğer ülkeler onay verse bile İrlandalıların 'hayır' cevabının nasıl aşılacağına yönelik ortak bir vizyon gözükmüyor.

AB kurumlarında revizyona yönelik tartışmalar bu yönde ilerlerken artan enerji ve gıda fiyatları da liderlerin gündeminde. Çiftçiler, taksiciler, kamyoncular ve balıkçılar artan enerji ve gıda fiyatlarını Brüksel'de protesto ediyordu. Zirvede, Paris'in, devletlerin petrolden aldığı verginin indirilmesine yönelik teklifinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Ancak diğer liderlerin bu öneriye sıcak bakmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious