AB liderleri Akdeniz Birliği üzerinde uzlaşmaya vardı

AB liderleri Akdeniz Birliği üzerinde uzlaşmaya vardı.10246
  • Giriş : 14.03.2008 / 17:02:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 19:14:39

Sarkozy ve Merkel daha önce kendi aralarında uzlaşmaya varmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha önce kendi aralarında uzlaşma sağladıkları Akdeniz Birliği önerisiyle ilgili AB liderlerinin desteğini aldı.

AB zirvesinde ilk günün ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Sarkozy-Merkel ikilisinin Akdeniz Birliği konusunda AB devlet ve hükümet başkanlarını bilgilendirdiklerini ve "destek görmenin hazzını yaşadıklarını" anlattı.

Akdeniz Birliği konusunda üye devletlerin AB Konseyi'nin ilgili organlarında çalışmaya devam edeceklerini belirten Jansa, zirve kararlarında da bu konuya değinileceğine işaret etti.

Slovenya Başbakanı Jansa, "Bugün Barselona sürecini geliştirmeye ihtiyaç duyulduğunu kabul ettik. Barselona süreci başlatıldığında (1995) herşey farklıydı. Süreci zaman zaman yeniden gözden geçirmek gerekir. Bu normal bir gelişim. Bazen bu değişim (yeni) isim alır" dedi.

Barselona sürecinin faydalı olmadığı için Akdeniz Birliği projesine ihtiyaç duyulmasının sözkonusu olamayacağını anlatan Jansa, "Şartlar farklı. Yeni bir inisiyatife gerek duyduk" diye konuştu.

Jansa, Akdeniz Birliği projesiyle İsrail-Filistin sorununa çözüm bulmayı amaçlamadıklarını ve bunun için başka mekanizmaların bulunduğunu belirterek "Bu sorun (İsrail-Filistin sorunu) Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğini olumsuz etkiliyor. Fakat (Akdeniz Birliği projesini) bu sorunu çözmek için getirmiyoruz" şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise Akdeniz Birliği önerisiyle ilgili bazı ilkeler üzerinde uzlaşma sağlandığını anlatarak bazı AB üyelerinin bu projenin somut hale getirilmesinde AB Komisyonu'nun çalışma yapmasını istediklerini aktardı.

Barroso, Akdeniz Birliği projesinin hazırlığında AB Komisyonu'nun görevlendirilmesi konusunda AB zirvesinin bugün bir karar alabileceğini ifade etti.

Akdeniz Birliği önerisinin sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise AB liderlerinin projeyi "büyük bir heyecanla kabul ettiklerini" söyledi.

Üzerinde uzlaşılan projenin detayları, haziran ayında toplanacak zirvede tartışılacak.

Akdeniz Birliği adıyla başlatılan proje, çıkış noktasından çok farklı bir yapıya büründü. Projenin, Akdeniz ülkeleriyle, Avrupa Birliği arasında ticaret, çevre, eğitim ve bilim alanında gelişme sağlayacak bir platform işlevi görmesi öngörülüyor.

Ankara, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine alternatif sunmaya çalıştığı gerekçesiyle Sarkozy'nin önerisine kuşkuyla yaklaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious