AB liderleri enerji konusunda Putin'e baskıya hazırlanıyor

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği ülke liderleri istikrarlı enerji arzı konusunda garanti verilmesi ve dev enerji şirketi Gazprom'da reform yapılması konusunda yarın yapılacak AB-Rusya zirvesinde baskı yapacaklar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın büyük ticaret ortağı AB, Gazprom'un Ukrayna'ya gaz kesme girişiminden sonra gazın istikrarlı arzı konusunda garanti isteyecek. AB Komisyonu Rusya ile ilişkiler bölümü başkanı Marc Franco zirvenin enerji konusunda karşılıklı bilgilendirme ve oryantasyon içerikli olacağını belirtti. Franco açıklamasında, "Biz güvenli bir arz istiyoruz, Rusya'da istikrarlı bir talep istiyor. Zirvede görüşlerin ortak bir hedefte buluşabileceğine inanıyorum." dedi. Franco, AB'nin Rusya'dan aldığı gazın yüzde 80'ini Ukrayna üzerinden aldığını belirterek önümüzdeki dönemde tekrarlanması muhtemel böyle bir krizin şimdiden önlemlerini almak istiyoruz ifadelerine de yer verdi.

AB yetkilileri "Rusya'nın Asya ülkelerine doğru projelendirdiği boru hatlarının işlerliği yıllar alacak. Moskova'nın megafon diplomasisi yürüterek kendilerinin AB ülkelerine gaz satış konusunda bağımlı oldukları imajını kamufle etmek istiyorlar." diyerek ilginç iddialarda da bulunuyor.

Brüksel ve Moskova'dan yapılan açıklamalarda zirvenin ana gündem maddesini enerji oluşturacak. Bununla birlikte İran'ın uranyum zenginleştirme programının ve Temmuz'da yapılacak G-8 zirvesinin gündemi ile ilgili konuların da görüşmelerde yer alabileceğini belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious