AB liderleri zirvesinde 'yumuşama'

  • Giriş : 14.12.2007 / 15:07:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:22:31

Sarkozy'nin dediği olmadı. Türkiye aleyhine alınan karar yumuşatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Brüksel'de salı günü toplanan AB Dışişleri Bakanları toplantısında, Fransa'nın önerisiyle Türkiye aleyhine alınan kararın ardından, bugün toplanan AB liderleri zirvesinde 'yumuşama' sağlandı.

Dışişleri bakanları toplantısında, Sarkozy'nin “Türkiye'nin üyeliğini çağrıştırdığı” gerekçesiyle isteği kabul edilmiş, zirve bildirisinde “katılım” ifadesi kullanılmaması kararı alınmıştı.

Bugün toplanan AB devlet ve hükümet başkanları toplantısında ise, yine Fransa'nın önerdiği “Akil Adamlar Komitesi”nin “fikir grubu” adıyla oluşturulması kararı alındı.

Ancak bu grup Sarkozy'nin talebinin aksine, “Avrupanın sınırları ve hazmetme kapasitesi” gibi Türkiye'nin üyeliğini de doğrudan ilgilendiren konuları tartışmayacak. Fransa'nın ambargosunun kalkması ile gelecek hafta Türkiye'yle iki müzakere başlığının daha açılması bekleniyor.

Bu durumda 18 aralık'taki hükümetlerarası konferansta “tüketici haklarının korunması” ile “trans-Avrupa ağları” adlı müzakere başlıkları açılabilecek.

REFAH, GÜVENLİK, KURAKLIK, TERÖR
Bağımsız olarak çalışacak Fikir Grubu, AB'nin 2020-2030 döneminde karşılaşacağı tehditleri öngörerek bunların nasıl karşılanması gerektiğine ilişkin öneriler hazırlayacak. Fikir Grubu'nun “Avrupa'nın sosyal sorumluluk ve ekonomik başarı modelinin modernleştirilmesini ve güçlendirilmesini, hukukun üstünlüğünü, AB'nin temel hedefi olan sürdürülebilir kalkınmayı, küresel güvenliği, enerji ve iklimin korunmasını, uluslararası suçlarla ve terörizmle mücadeleyi” de ele alacağı belirtiliyor.

“Vatandaşlarımıza daha iyi ulaşma yollarına ve onların beklentileriyle ihtiyaçlarını karşılamaya özel önem verilmelidir” denilen taslakta, Fikir Grubu'nun AB'nin kurumsal meselelerini, politikalarını ve bütçesini tartışmayacağı ifade ediliyor.

Taslak kararlarda, “Fikir Grubu'nun çalışmasında, Avrupa içinde ve dışındaki olası gelişmeler dikkate alınarak AB'de ve daha geniş bölgesinde özellikle istikrar ve refahın uzun vadede en iyi nasıl korunması gerektiği incelenmelidir” deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious