AB liderlerinden olimpiyat uyarısı

AB liderlerinden olimpiyat uyarısı.29331
  • Giriş : 11.04.2008 / 15:58:00

Çin'deki olimpiyat oyunlarına bir boykot çağrısı da Avrupa Parlamentosu'ndan geldi. Parlamento oy çokluğuyla aldığı kararda Avrupa Birliği liderlerine ''Açılış törenine katılmayın'' çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kararda Çin'de güvenlik güçlerinin geçen ayki olaylarda Tibetli protestoculara karşı tutumu kınandı, Pekin yönetimi azınlık ve insan haklarına saygı duymaya davet edildi.

Avrupa Parlamentosu, Çin'den Tibetlilerin sürgündeki lideri Dalai Lama'yla diyalog başlatmasını istedi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown bu çağrının hemen öncesinde yaptığı bir açıklamada 8 Ağustos'taki açılış törenine değil, kapanış törenine gideceğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de "Pekin'e gitmeyi zaten hiç düşünmediğini" açıkladı.

Olimpiyat ateşinin dünya turu da zor geçiyor. Londra, Paris ve son olarak San Francisco kentinde protesto gösterileriyle karşılanan ateş bugün Arjantin'de olacak.

Singapur Başbakanı: "Protestolar Çin halkını kızdırıyor"

Bu arada, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Pekin Olimpiyatları için dünyayı dolaşan olimpiyat meşalesinin protestolara uğramasının, Çin kamuoyunda kızgınlığa yol açtığını ve bunun olimpiyat oyunlarını aşan sonuçları olabileceğini söyledi.

Hükümet açıklamasına göre, bir forumda konuşan Başbakan Lee, Çin halkının, ülkelerini küçük düşüren protestoları izlediğini belirtti.

Lee, Çin halkının, eğilimleri ne olursa olsun göstericilerin hükümetten ziyade Çin'i ve Çin halkını küçük düşürmek istediğine inandığını söyledi.

Başbakan Lee Hsien Loong, ayrıca olimpiyat meşalesinin "barış ve birliğin sembolü olarak saygı görmesi" gerektiğini ifade etti.

Singapur, 2010 yılında ilk kez düzenlenecek olan Gençlik Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious