AB mi hatalı, Türkiye mi?

AB mi hatalı, Türkiye mi?.9349
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times gazetesi yazarlarından Quentin Peel, hukuki açıdan Türkiye'nin siyasi açıdan da Avrupa Birliği'nin (AB) hatalı olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Komisyonu'nun Ankara ile müzakerelerin kısmi olarak askıya alınmasını tavsiye ettiğini hatırlatan yazar, "Kıbrıs'taki sorunu çözmeden Rumları üye alınmasından beri beklenen bir tren enkazıydı bu." yorumunda bulundu. Yazar, Rumlar ile Türkler arasında uzun yıllardır devam eden anlaşmazlığın artık AB-Türkiye arasında bir sorun haline dönüştüğünü belirtti.

Türkiye'nin hiçbir zaman "kolay bir partner" olmadığını belirten Peel, "Ancak Türkiye'nin stratejik önemi bilinen bir ülkeydi. Türkiye, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği önünde, şimdi de Orta Doğu'ya açılan koridorda hep başlıca cephe oldu. Son zamanlarda ilişkilerin bozulması Türk hükümetinin değil Batılı müttefiklerin hatası." değerlendirmesinde bulundu.

Financial Times yazarı, AB üyeliğinin Rumlar ile Türklerin adada anlaşabilmesi için bir araç olarak görüldüğünü belirten yazar Türklerin Annan Planı'na evet demesine rağmen hala ambargo uygulanmasının ancak Rumların AB üyeliğinin her yönden yararlanmasının "absürd bir durum" ortaya çıkardığını belirtti.

Yazar Peel, "Hukuki açıdan Türkiye hatalı. Rumlara hukuki olarak limanlarını açacağını söyledi. Siyasi olarak AB KKTC'ye yönelik ambargosu devam ettirdiği için hatalı. Ancak hiçbir üye Rumların blöflerine meydan okuyacak durumda değil. Fransa ve Avusturya gibi üyelerde Türkiye'nin üyeliğini geciktirecek en küçük nedenden dolayı mutlu gözüküyor." dedi. Yazar yazısını, "Hem Washington hem de Brüksel, Türkiye'yle ilgili olarak 'önemli stratejik ortaklık' söylemini unutmuşa benziyor. Bu unutkanlık başımızı derde sokacak." şeklinde bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious