AB müzakere süreci KOBİ'leri zorlayacak

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliğine üyelik yolunda ülkemiz iş dünyasını ve KOBİ'leri zorlu bir süreç bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan araştırmalar, üretici KOBİ tanımına giren 234 bin firmanın sadece bin kadarının AB müktesebatıyla uyumlu üretim yapabildiğini ortaya koyarken, iş dünyası temsilcileri, KOBİ'lerin AB'ye üyelik sürecine aktif katılamaması halinde çoğu KOBİ'nin AB koşullarına uyum sağlayamayacağı ve bu yüzden önümüzdeki dönemde işsizlik sorununun katlanarak artacağı uyarısında bulunuyor.
Kopenhag Kriterleri'ne göre genişleme sürecinin temelinde sivil toplum kurulularının (STK) yer alması gerektiğine dikkat çeken iş dünyası temsilcileri, "AB müzakere süreci, önce genel, daha sonra bölgesel ve yerel bir strateji tasarımını zorunlu kılmıyor. Strateji tasarımları STK'ların desteğiyle yapılırsa önümüzdeki dönem, ülkemiz için gerçek anlamda fırsatlar penceresinin aralandığı bir süreç olabilir. Bu bağlamda, tüm ülke çapında faaliyet gösteren ve yerel müteşebbis gücünü bir araya getiren sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğü açıktır" görüşünde birleşiyor.

NOSAB BAŞKANI ARAS: KOBİ'LER SÜRECE MÜDAHİL OLMALI

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras, Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda geri çevrilemez bir sürece girdiğini belirterek, bu sürece KOBİ'lerin aktif katılımının şart olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB üyeliğinin normal koşullarda 8 ile 10 yıl sürecek müzakereler sonucu gerçekleşebilecek bir süreç olduğunu dile getiren Aras, "KOBİ'ler, bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye'de ekonominin en hayatî organları. Ancak AB ile Türkiye KOBİ'leri arasında ciddi farklar sözkonusu. Bir kıyaslama yapmak gerekirse; AB KOBİ'leri ortalama yüzde 80 kapasiteyle çalışıyor; Türkiye'de ise bu oran yüzde 25 dolayında. Finansman olanakları, AB ile Türkiye KOBİ'leri arasındaki bir diğer fark. AB'de toplam kredilerin yüzde 45'ini KOBİ'ler kullanıyor. Türkiye'de bu oran yüzde 4. AB müzakere sürecinde bu farklar göz önüne alınmalı" dedi.

Aras, KOBİ'lerin mağdur edilmemesi için iş dünyası ile sivil toplum örgütlerinin müzakere sürecine etkin şekilde katılması gerektiğine işaret etti.

MÜSİAD BAŞKANI ÖZKUL: FIRSATLAR PENCERESİ ARALANABİLİR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul ise, tarama sürecine giren Türkiye'de yapılan araştırmalara göre 234 bin KOBİ'nin sadece bininin AB'ye hazır olduğunu belirtti. KOBİ'lerin AB fonlarına ulaşma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşadığını ifade eden Özkul, KOBİ'lerin bu fonlardan yararlanabilmesi için bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Özkul, "Kopenhag Kriterleri'ne göre genişleme sürecinin temelinde sivil toplum örgütleri yer almalı. Bu bakımdan STK'lar mutlaka müzakere sürecinin merkezine yerleştirilmeli. Sadece sendikalar ve meslek odaları değil tüm sivil toplum kuruluşları bu sürece aktif olarak katılmalı. Bu başarıldığı takdirde, önümüzdeki dönem, ülkemiz için gerçek anlamda, fırsatlar penceresinin aralandığı bir süreç olacaktır. Bu bağlamda, yerel müteşebbis gücünü bir araya getiren, sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğü açıktır " diye konuştu.

GESİAD BAŞKANI SEZGİN: İŞSİZLİK SORUNU ARTABİLİR

Bursa Genç Sanayici, İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Denizhan Sezgin ise, katılım sürecinin başta 234 bin üretici firma olmak üzere, diğer tüm şirketlerin de kaderini belirleyeceğini kaydetti. Müzakerelerin sadece firmaların değil, aynı zamanda, bu şirketlerde çalışan milyonlarca çalışanın da geleceğini belirleyeceğine işaret eden Sezgin, "Eğer katılım sürecine KOBİ'lerin nasıl uyum sağlayacağını planlamaz, tedbir almazsak, hem ekonomik, hem de sosyal açıdan en büyük risk unsuru olan işsizlik sorunumuz, katlanarak artar" uyarısında bulundu.

Sezgin, bu noktada KOBİ'lere de görev düştüğünü belirterek, "AB, bir amaç değil, ekonomik, sosyal ve siyasal göstergelerin gelişimi için bir araçtır. Değişen dünya düzeninde iş yapma tarzlarımızı en küçük işletmeden en büyüğüne kadar sisteme uygun hale getirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious