AB: Nicolas Sarkozy kararlı ise başlık açılmayacak

  • Giriş : 15.06.2007 / 14:21:00
  • Güncelleme : 15.06.2007 / 14:57:42

Söz konusu başlığın açılmaması olasılığı çok arttığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın 26 Haziran'daki Hükümetlerarası Konferans'ta Türkiye ile ekonomi ve para politikasına ilişkin başlığın açılmasını engellemek konusunda çok kararlı olduğu, söz konusu başlığın açılmaması olasılığı çok arttığı belirtiliyor.

Ankara'daki AB çevrelerinde, Fransa ile Brüksel'de sürdürülen teknik temaslara ilişkin olarak "Fransa çok kararlı görünüyor. Fransa kararlı ise sıkı durur, tek başına kalmaktan çekinmez ve söz konusu başlık açılamaz" değerlendirmesi yapılıyor.

Nicolas Sarkozy, cumhurbaşkanlığı görevini üstlendikten kısa bir süre sonra ve Almanya Başkanı Angela Merkel ile görüşmesinde verdiği izlenimin aksine bu aşamada da Türkiye'nin AB yolununa ilk engeli koymaya kararlı görünüyor. Brüksel'deki Fransız yetkililer, Paris'ten gelen talimatlar doğrultusunda Avrupa Komisyonu ve diğer AB devletleri ile sürdürdükleri teknik düzeydeki temaslarda Fransa'nın Türkiye ile ekonomik ve parasal politikasına ilişkin başlığının açılmasını bloke etme konusunda "çok kararlı" olduğunu ortaya koyuyor. Ankara'daki AB diplomatik çevreleri de Fransa'nın bu kararlığını vurgularken şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Fransa, çok kararlı görünüyor. Fransa kararlı ise sıkı durur, AB'de tek başına kalmaktan çekinmez ve söz konusu başlığının açılmasını bloke eder. AB'de Fransa gibi büyük ülkeler, tek başlarına mücadele edebilir, direnebilir ve bir kararı bloke edebilirler. Bu oyunun kuralıdır. Kıbrıs (Rum Kesimi) ise, tek başına hiç bir şey yapamaz. Gücü yok."

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ ALMANYA

ANKA'nın görüştüğü üst düzey bir AB diplomatı, Brüksel'de teknik görüşmelerin sürdüğünü, AB devletlerinin henüz ortak bir pozisyon konusunda mutabık kalmadıklarını belirtirken, Türkiye'nin de yoğun bir çaba içinde olduğunu da kaydetti. Ankara'nın bu aşamadaki çabalarının 26 Haziran Konferansında müzakere sürecinin devam edeceğine ilişkin bir deklarasyonun yapılması konusunda yoğunlaştığı duyumlarına da dikkat çekiliyor.

AB içerisinde Türkiye'yi destekleyen ülkelerin olduğunu da ifade eden diplomat "Türkiye'ye bu konuda da ona her zaman destek veren devletler, destek veriyor ve ilginçtir ki son birkaç ay öncesine kadar pek böyle görünmeyen bir müttefiki var. O da Dönem Başkanı Almanya. Almanya üç başlığın açılmasına angaje oldu ve Berlin'den gelen işaretler, Almanya'nın hala üç başlıkta müzakerelerin açılmasını istediği yönünde."

ALMANYA SARKOZY İLE BÜYÜK KAPIŞMAYA GİRMEK İSTEMEZ

Buna karşın, Almanya'nın söz konusu başlık için ne pahasına olursa olsun mücadele etmesinin beklenmeyeceği de düşünülüyor. Nitekim AB diplomatı, "Almanya, sonunda sadece iki başlığın açılması yönünde taviz verebilir. Çünkü Almanlar, Sarkozy ile doğrudan büyük bir kapışmaya girmek istemez. Yani, Fransa kararlı ise ve sıkı durursa, Almanya, Türkiye ile ekonomik ve parasal birliği başlığının açılması uğruna Fransa ile büyük bir mücadeleye girmez" değerlendirmesini yaptı.

TEK BİR BAŞLIK DA BEKLENMİYOR

Kıbrıs Rum Kesimi'nin "mali kontrol" başlığına yönelik itirazları ise, pek ciddiye alınmıyor. AB çevrelerinde Rum Kesimi'nin çabaları sonucunda 26 Haziran'de sadece bir başlıkta müzakerelerin açılması beklenmiyor. Rum Kesimi'nin söz konusu başlıkta müzakerelerin başlamamasını engelleyebilmesi mümkün görünmüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious