AB öneriyi yazılı bekliyor

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın kısmen yazılı hale getirdiği öneri, bazı üye devletler tarafından tatmin edici bulunmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye’nin önerilerini yazılı olarak görmeden bu kadar hassas bir konu üzerinde sözlü olarak müzakere etmek istemediklerini bildirdi.

Büyükelçiler dün, önerinin toplantı saatine kadar yazılı olarak iletilmesini talep etmişti. Konunun doğrudan 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısında ele alınması öngörülüyor.

AB Komisyonunun da Türkiye önerileriyle ilgili görüş sunmasını isteyen üye ülkelere, Genişlemeden Sorumlu Üye Olli Rehn'den “ret” yanıtı geldi.

Rehn, dün gece bir Finlandiya televizyonuna yaptığı açıklamada, ”Türkiye'nin önerisinin şartlı ya da şartsız olmasının önem taşıdığını” vurgulayarak, AB Komisyonu olarak gelecek hafta başına kadar herhangi bir toplantıları olmadığına dikkati çekmiş ve yazılı öneri hazırlamalarının çok zor olduğunu bildirmişti.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious