AB para birimi Avro 10'uncu yaşına girdi

AB para birimi Avro 10'uncu yaşına girdi.47171
  • Giriş : 13.01.2009 / 17:12:00

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, son küresel mali krizin, avro para biriminin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Parlamentosu'nda bugün düzenlenen törenle, AB'nin ortak para birimi avro'nun 10. yıldönümü kutlandı. Kutlamalar dolayısıyla genel kurulda konuşan Trichet, ''Eğer ortak para birimi avro olmasaydı, son krizde bu kadar etkili ve çabuk davranamazdık. Fırtınalı dönemlerde, küçük bir gemide olmaktansa, büyük bir şilepte olmak daha iyi'' dedi.

AB Komisyonu'nun ekonomi ve mali işler temsilcisi Joaquin Almunia, ''avro'nun istikrar ve gücün simgesi olmayı artık hak ettiğini'' belirtti ve ''ekonomik duraklama döneminde bu bu para birimi kullanan ülkelerin kendilerini daha güvence de hissettiğini'' ifade etti.

Avro sayesinde son 10 yılda 60 milyon yeni iş gücü yaratıldığını kaydeden AB temsilcisi, yine avro sayesinde birlik içinde ticaret ve yolculukların daha da kolay bir hale geldiğini söyledi.

AB temsilcisi, avro para biriminin üye ülkelere daha fazla daha fazla yabancı yatırım gelmesini sağladığını sözlerine ekledi.

Slovakya ile birlikte, AB içinde avro kullanan ülke sayısı geçen ay 16'ya çıkmıştı. Avro'yu, Birlik içinde 330 milyon kişi kullanıyor.

Fransa ve Almanya'nın önderliğinde, 11 AB ülkesi, 1 Ocak 1999 tarihinde avro'ya geçilmesini kararlaştırmış ve bu tarihten iki yıl sonra bu para birimini kabul eden AB ülkelerinde avro banknot ve bozuk paraları piyasaya sürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*