AB: Petrol sıkıntımız yok

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

AB, Belarus tarafından, Rusya'dan Polonya ve Almanya'ya petrol taşıyan boru hattında akışı kesmesinin ''acil bir risk doğurmadığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Durumu çok yakından takip ettiklerini kaydeden AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, petrol arzının durmasıyla ilgili Belarus ve Rusya'dan hızlı ve detaylı açıklama istediklerini söyledi.

Petrol arzı kesintisinden Slovakya ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin de etkilenip etkilenmediğini araştırdıklarını belirten Piebalgs, durumu değerlendirmek üzere üye ülke temsilcilerinden oluşan AB Petrol Arzı Grubu'nun bu hafta içinde olağanüstü toplanacağını ifade etti.

AB Komisyonu'ndan verilen bilgiye göre, Belarus üzerinden geçen Druzhba Boru Hattında petrol akışının kesilmesinin doğrudan etkilediği iki ülkeden Polonya'nın 70 gün ve Almanya'nın 130 gün yetecek stoku bulunuyor.

Belarus ve Rusya arasında 2006'nın son günlerinde başlayan doğal gaz krizi, yeni yılın ilk günü varılan anlaşmayla çözümlenmişti.

Ancak Belarus, Rosya'dan aldığı doğal gazın zamlanması üzerine 3 Ocak'ta, Druzhba Boru Hattından geçerek, Polonya ve Batı Avrupa'ya ulaşan Rus ham petrolüne ton başına 45 dolar vergi koyacağını duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious