AB raporu büyük krizin temelleri olabilir

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hakkındaki ilerleme raporunu açıklamasından hemen önce Financial Times gazetesi, rapor ile birlikte büyük bir krizin temellerinin atılabileceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Avrupa ve Türk kamuoylarının birbirinden giderek soğuması nedeniyle bu krizin öncekilerden farklı olduğunu savunan Financial Times, rapor ile ilgili olası gelişmelere ilişkin şunları yazdı:

"Bütün gelişmeler, Kıbrıs konusundaki anlaşmazlıkların çözümünün Aralık ayı ortasındaki Avrupa Birliği doruğuna kalacağını gösteriyor. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin tümüyle askıya alınması kararı hala pek olası görünmüyor. Fakat, Avrupa Birliği yetkilileri iki olasılıktan kaygılı. Ankara’nın limanlarını Kıbrıs gemi ve uçaklarına açmama tutumuna karşı, Avrupa Birliği’nin ortak bir tutum belirleyemedi. Bu durumda her şey boşlukta kalacak ve görüşmeler teknik olarak askıda kalacak. İkinci kaygı yaratan olasılık da, eğer Avrupa Birliği fazla talepkar davranırsa, Türkiye’nin bir aşamada görüşmelerden çekilmesi olacaktır. Brüksel’deki diplomatlar, iki tarafın da görüşmelerin tıkanmasından son anda kaçınacağı beklentisinde."

LA TIMES: REFORM SÜRECİ DURAKLADI

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times gazetesi ise Türkiye’de reform sürecinin durakladığını, Batı karşıtı milliyetçi düşüncelerle muhafazakar İslam’ın giderek güç kazandığını ileri sürerek, şunları yazdı:
“Öyle görünüyor ki, Türkiye’nin AB üyeliği süreci resmen askıya alınmasa da muhtemelen 1 yıl boyunca dondurulacak. Diplomatik kaynaklar bu kadar uzun bir süreden sonra üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasının zorluğuna dikkat çekiyor. Bunun sonucu sadece Ankara için değil, Washington ve Batı için de kötü olacaktır. Böyle bir gelişme, Türkiye’nin Batı ile İslam dünyası arasında köprü olma işlevini sona erdirecek ve iki farklı medeniyet arasındaki ilişkiler daha da gerginleşecektir."

Washington Times muhabiri Andrew Borowiec de ilerleme raporunun açıklanmasıyla birlikte Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde yeni bir sıkıntı yaşanacağını ileri sürdü. Gazete, sorunlara bağlı olarak Türkiye’nin, AB üyeliği yerine Müslüman dünyası ve Arap komşularıyla yakınlaşmaya yönelmesinden endişe ederken, şöyle devam etti:

"Bu gelişmeler, kamuoyu yoklamalarında Türk halkının Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteğin azaldığı bir döneme denk geliyor. Ancak AB üyeliği Erdoğan hükümetinin temel amaçlarından biri olmayı sürdürüyor. AB üyeliğini destekleyen Türk ordusu ise, dünyanın siyasi açıdan en hassas bölgelerinden birinde bulunan böylesine büyük bir ülkenin yönetilmesinde askerlerin de etkili olması gerektiğini savunuyor. Ancak Avrupalı yetkililer, orduyu, Müslüman Türkiye’nin Hıristiyan Avrupa Birliğine girmesinde önemli bir engel olarak görüyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious