AB Reform Antlaşması imzalandı

AB Reform Antlaşması imzalandı .8973
  • Giriş : 19.10.2007 / 14:45:00

Portekiz'de biraraya gelen AB liderleri, Hollanda ve Fransa referandumlarında reddedildikten sonra rafa kalkan Avrupa anayasasının yerini alacak 'Reform Antlaşması' üzerinde uzlaşmaya vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Metin üzerindeki anlaşmazlığın, ciddi itirazları olan Polonya ve İtalya'ya son dakikada verilen ödünler ile aşıldığı belirtiliyor.

Bayrak ve marş artık olmayacak

Avrupa Birliği'ndeki karar alma mekanizmalarını hızlandırmayı hedefleyen Reform Antlaşması, Aralık ayında Avrupa Birliği liderleri tarafından imzalanacak. Pazarlıkların son aşamasında Polonya, küçük gruplara sahip ülkelerin Avrupa Birliği kararlarını erteleme hakkını garantiye alırken, İtalya da Avrupa Parlamentosu'nda fazladan bir sandalye hakkı kazandı. Bulgaristan da ayrıca Avrupa ortak para birimi Euro'yu Kiril alfabesine uygun olarak "evro" diye adlandırma hakkını elde etti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise İngiltere'nin "kırmızı çizgilerinin korunduğunu, çeşitli politikalarda istediklerini elde ettiklerini" vurguladı. Antlaşmaya göre Avrupa Konseyi'ne daha uzun süreli bir başkan ve dış politika yetkilisi atanacak. Bununla beraber 250 sayfalık belgede, bir süper devleti çağrıştırabilecek bayrak ve marş gibi ortak sembolik unsurlardan vazgeçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious