AB 'dumanlı ülke' istemiyor!

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

AB ülkeleri birer birer sigarayla savaşa tam destek veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Aslında o kadar da kötü bir durum değil. En azından bırakmak için bir fırsat olur. Fakat eskisi kadar kolay olduğunu da söyleyemeyeceğim." İşyerinin dışına çıkarak sokakta sigara içen Parisli Corine Voineer, sigara yasağı hakkında düşüncelerini bu cümlelerle anlatıyor.

Fransa’da kamuya ait kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasa dün yürürlüğe girdi. 15 milyon sigara tiryakisinin yaşadığı tahmin edilen ülkede devlet daireleri, okullar, havaalanları, tren garları ve hastaneler gibi kapalı yerlerde sigara içilmeyecek.

Yasa gereği özel şirketler, işyerlerinde sigara içenler için özel bölümler oluşturacak. Restoran, bar ve kafelerse gelecek yıl yasak kapsamına alınacak.

Üç yıl önce hiçbir engel yoktu

Fransa aslında 1991’de benzer bir yasak için daha dar kapsamlı bir düzenleme yapmış, fakat yasaklar uygulanamamıştı. Ancak yetkililer bu kez daha ciddi görünüyor. 175 bin denetçi, sigarasını yasaklı alanda yakana 68 avro (125 YTL), çalışanlarının bunu yapmasına göz yuman işverenlere de 135 avro (247 YTL) ceza kesecek.

29 Ocak’ta eskiden günde 60 sigara içen AB Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Markos Kipriyanu, iki yıl içinde Avrupa genelinde sigara yasağı uygulaması istediğini söylemişti.

Üç yıl önce, AB’de hemen hemen hiçbir yerde sigara içmeyi kısıtlayan bir engel yoktu. O zamandan bu yana, bu alışkanlığın ekonomi ve kamu sağlığına etkileri konusunda bilinçlenme, AB ülkeleri arasında, sigaraya kısıtlamalar getirilmesi yolunda hızlı adımlar atılmasına yol açtı. Tüm kapalı yerlerde sigara ve diğer tütün mamullerinin içimini yasaklayan ilk ülke İrlanda Cumhuriyeti oldu, 2004’te tüm kapalı alanlarda sigara yasaklandı.

İtalya, İsveç, Malta da benzer yasaklar getirdi. İspanya, Ocak 2006’da işyerleri, hastaneler, okul ve kapalı alanlarda sigarayı yasakladı. Aynı ay Belçika, Mart 2006’da da İskoçya bu yasağı ülkelerine taşıdı. Britanya, Temmuz 2007’den itibaren kamuya ait tüm kapalı alanlarda, Finlandiya da Haziran 2007’de kafe, bar ve restoranlarda yasak başlatacağını duyurdu.

AB’nin önde gelen ülkeleri arasında sadece Almanya, ’tiryakilerin cenneti’ olma özelliğini sürdürüyor. Şimdilik hükümet binaları ve toplu taşıma araçlarında sigara içilmesini yasaklayan Alman yetkililer, mart ayında diğer kamu alanlarında da yasak başlatmayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious