AB Savunma Bakanları zirvesi bitti

AB Savunma Bakanları zirvesi bitti.12997
  • Giriş : 13.03.2009 / 21:54:00

Avrupa Birliği(AB) dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin evsahipliğinde bugün başkent Prag'da yapılan AB savunma bakanları troyka toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evsahibi Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Vlasta Parkanova ile AB Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın başkanlık yaptığı toplantıya, birlik üyesi almayan Türkiye, İzlanda, Norveç, Hırvatistan ve Makedonya'nın savunma bakanları da katıldılar.

Toplantıda Türkiye'yi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül temsil etti. Basına kapalı yapılan ve akşam saatlerinde sona eren toplantının ardından resmi bir açıklama yapılmadı.

Basın mensuplarının bir süre görüntü almalarına izin verilen başlangıç bölümünde Gönül, Parkanova, Makedonya heyeti başkanı Zdravko Popovski ve Hırvatistan heyeti başkanı Pjer Simunoviç ile ayrı ayrı sohbet etti.

AB dönem başkanlığı kaynakları, dün başlayan toplantıda ele alınan konulara ilişkin troyka üyesi ülkelerin savunma bakanlarına bilgi verildiğini ve görüş alışverişinde bulunulduğunu bildirdiler.

Tplantının dün ve bugünkü oturumlarında, birliğin NATO ve BM ile savunma ve kriz bölgelerindeki askeri operasyonlar konusunda işbirliğini güçlendirmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Toplantının bugünkü oturumunun ardından basına ortak açıklama yapan Vlasta Parkanova ile Javier Solana, AB'nin Bosna Hersek'teki ALTHEA ile Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki EUFOR/TCHAD/RCA adlı askeri güçlerin oeperasyon kabiliyetlerini artırmak üzere görev yönergelerinin yeniden düzenleneceğini söylediler.

Bu arada AB'nin ilk kez Somali'de de deniz operasyonları için ATALANTA adlı bir askeri güç konuşlandırdığı ve bu gücün de NATO ve BM ile yakın işbirliği yapacağı bildirildi.

Basın toplantısında hazır bulunan AB Savunma Ajansı (EDA) yetkilisi Alexander Weis, AB'nin askeri operasyonlar için ayırdığı helikopterlerin modernleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa topraklarında AB'nin toplam 1735 helikopterinin bulunduğunu belirten Weis, Avrupa dışında da Afganistan'da 80, Çad'ta ise 22 helikopterin AB operasyonlarında görev aldığını dile getirdi.

Weis, bir soru üzerine, AB operasyonlarında görev yapan MI tipi helikopterlerin modernizasyonu için değişik paketler hazırladıklarını ve bu paketleri 18 Mayıs'ta ilgili birimlere sunacaklarını sözlerine ekledi.

Milli Savunma Bakanı Gönül'ün, yarın öğle saatlerinde Türkiye'ye dönmek üzere kentten ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*