AB şeriat ve darbeye karşı güvencedir

AB şeriat ve darbeye karşı güvencedir.11087
  • Giriş : 07.07.2009 / 22:45:00
  • Güncelleme : 07.07.2009 / 22:37:01

‘AB şeriat ve darbeden korkanlar için güvencedir’. Baş müzakereci Egemen Bağış, 6 ayını değerlendirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başmüzakereci Egemen Bağış, medya kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelerek görev süresinin ilk altı ayını değerlendirdi. Bağış konuşmasına, “Bu 6 aylık dönemde anladım ki, AB'nin yolu falanca ilden, falanca bölgeden geçer söylemi doğru değil. AB süreci TBMM Genel Kurulu'ndan geçiyor” diyerek başladı. Baş müzakereci Bağış, AB çıpasının hem şeriat gelir diye korkanlar için, hem de darbe tehlikesinden ürkenler için güvence olduğunu söyledi. İşte satır başları ile Bağış'ın anlattıkları;

TÜSİAD

AB sürecine Sivil Toplum Kuruluşlarının katkısını küçümsemiyorum. Gönül ister ki başka TÜSİAD'lar olsun. Fransa'nın TÜSİAD'ı diye bana tarif ettikleri MEDEF beni ziyarete geldi. Hiç Fransa'yı yönetme gibi bir dertleri yoktu. Başbakan bu konuda bana şöyle bir benzetme yapmıştı: “Bu iş arabanın modelini değiştirmeye benzer. Daha yeni, daha hızlı bir araba alıp eski arabanın direksiyonunu da kullanmak istemek olmaz. Ya eski direksiyonu kullanacaksın ya da yeni arabaya bineceksin.”

SERBEST DOLAŞIM

Alman hükemetinin vize uygulamasına karşı dava açıp bu davayı kazanan Türk kamyon şorfönünün başlattığı hukuk mücadelesine maalesef katkıda bulunamıyoruz. Çünkü bu süreci takip edecek ve konuyu bilen hukukçularımız yok. AB hukuk dairesini kurup, 10-15 kadar hukukçu ile çalışacağız. Önce dökümantasyon yapacaklar ve konuya hakim olacaklar.
AB'YE AKP'Lİ DESTEĞİ

İktidara geldiğimiz 2002'de her ay yaptığımız anket çalışmasında AKP tabanının AB'yi destekleme oranı en düşük seviyedeydi. Birinci sırada ise DTP tabanının desteği vardı. 8 yıl sonra şimdi AKP tabanı AB'nin en büyük destekçisi oldu.

AB ÇIPASI

Türkiye'de darbe korkusu yaşayanlar da, şeriat korkusu yaşayanlar da AB sürecinde ilerleyen bir ülkede içleri rahat ediyor. AB çıpası bu endişeleri ortadan kaldırıyor. AB belki bürokratik, teknik, detaylı bir proje ama her konuda standartları oluşan bir örgütlenme.

MUHALEFET ENGELLEMESİN

TBMM'de iktidar ve muhalefet el ele vererek birtakım kanunları geçirebilir ve uygulamaya koyabilirse AB süreci hızlanır. AB süreci, topyekün kararlılık isteyen, iktidarı muhalefetiyle birlikte hareket edilmesi gereken bir süreç.

RUHBAN OKULU

Ruhban okulunun açılması asırlardır aynı toprağı paylaşan, kendi vatandaşlarımızın ihtiyacını gidermek için yaklaşılan bir iç mesele olarak görülmelidir. Bunun bir muadili olacaksa Yunanistan, Batı Trakya'da yaşayan ve Yunanistan vatandaşı olan Türklerin sorunlarının çözümüne yönelik eşzamanlı adım atmalıdır. Bu bir devletin kendi vatandaşlarının sorunlarının çözümüne yönelik eşzamanlı iyiniyet adımıdır.

LİMANLARI AÇARIZ

Türkiye'nin AB sürecinde Kıbrıs konusunda eksiği yok. AB ülkelerinin Kıbrıs ile ticaret yapmasının KKTC'yi, Türkiye'nin limanlarını açmasının da Rum kesimini tanıma anlamına geldiğini söyleyemeyiz. KKTC ile direkt ticaret başlasın, iyiniyet görelim, biz de limanları açalım.

ÖNCELİK CHP ÖNERİLERİ

Anayasa değişikliğine muhalefetin önerilerini alarak başlamak istiyoruz. Sadece muhalefeti eleştirmiyoruz, özeleştiri de yapıyoruz. CHP lideri Baykal'ın, Başbakan Erdoğan ile bizzat konuşması durumunda bazı konular daha kolay aşılacak.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*