AB Sırplardan elçilikleri korumasını istedi

AB Sırplardan elçilikleri korumasını istedi.10321
  • Giriş : 22.02.2008 / 13:39:00

AB'nin Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana Sırbistan'dan, Kosova'nın bağımsızlığını protesto için yapılan gösterilerde hedef alınan yabancı elçilikleri daha fazla korumasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Solana, şiddetin AB-Sırbistan ilişkileri üzerinde etkisi olabileceği uyarısında da bulundu.

Slovenya'da bulunan Javier Solana, gazetecilere yaptığı açıklamada "Elçilikler korunmalı, bu o ülkenin yükümlülüğüdür" dedi.

Solana, Sırbistan'la AB arasındaki İstikrar ve Ortaklık Anlaşması'nda ilerlemeye imkan verecek temasın sağlanmasından önce, ortalığın sakinleşmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşma geçen sene parafe edilmişti, ancak AB, Sırbistan uluslararası savaş suçları mahkemesiyle işbirliği yapana kadar anlaşmanın imzalanmayacağını bildirmişti.

Solana, yetkililerin olaylar karşısındaki tepkisini yetersiz bulduğunu da belirtti.

Kosova'nın bağımsızlık ilanını protesto için dün Belgrad'da yapılan gösterilerde, başta ABD olmak üzere bazı ülkelerin elçiliklerine saldırı yapılmıştı

Bosnalı Sırplardan Bosna'dan ayrılma tehdidi

Bosna Sırp Cumhuriyeti, BM üyelerinin çoğunluğu ve AB'nin Kosova'yı tanıması durumunda, Bosna'dan ayrılmak için referandum düzenleme tehdidinde bulundu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti yönetimi dün gece yaptığı toplantıda kabul ettiği kararda, Kosova'nın bağımsızlık ilanını, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü ihlal eden yasadışı bir hareket olarak niteledi.

Kosova'nın büyük güçlerce tanınmasının yeni bir uluslararası örnek teşkil edeceği ifade edilen açıklamada, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin de referandum yoluyla kendi yasal statüsünü ve konumunu belirleme hakkının olduğunu göz önünde bulundurduğu belirtildi.

Bosnalı Sırpların Başbakanı Milorad Dodik parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkeyi parçalama gibi bir girişimleri olmadığını söyledi.

Dodik, macera aramadıklarını, şimdilik bağımsızlıkla ilgili planları olmadığını, referandum seçeneğinin böyle bir karara varmaları durumunda kullanılabileceğini kaydetti.

1995 yılındaki Dayton anlaşmasına göre, Bosna, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hırvat federasyonundan oluşuyor. Bosnalı Sırplar geniş özerklik ve Sırbistan ile yakın ilişkiler kurulmasını, diğer kesim ise AB üyeliğini hedefleyen güçlü bir devlet istiyor.

Kosovalı yetkililerden itidal çağrısı

Kosovalı yetkililer, bağımsızlığını ilanından sonra Sırplar'ın yaptığı eylemler karşısında halka itidal çağrısında bulundu.

Sırplar, Kosova'nın 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesinden sonra başta Sırbistan'ın başkenti Belgrad olmak üzere, Sırbistan-Kosova sınırında ve Sırp yerleşim birimlerinde çeşitli eylemlerle tepkilerini dile getiriyor.

Belgrad'da ve Sırbistan-Kosova sınırındaki Merdare'de Sırplar'ın dünkü eylemlerinin ardından Kosovalı yetkililer, halkı tahriklere kapılmaması ve herhangi karşıt eylemde bulunmamaları konusunda uyardı.

Kosovalı yetkililer, özellikle başkent Priştine'nin 50 kilometre kuzeyinde bulunan Mitroviça'nın Sırp kesimindeki eylemlere karşı halkın daha temkinli davranmasını istedi.

Bu arada Mitroviça'da bugün Sırbistan'ın değişik yerlerinden gelen üniversite öğrencilerinin katılımıyla Kosova'nın bağımsızlığına karşı eylem yapılacağı öğrenildi.

Kosova halkı da Sırplar'ın eylemlerini gazete ve televizyonlardan kaygıyla izliyor.

Bağımsızlık sonrası şiddet doruğa çıktı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yaklaşık 150 bin kişi protestosunu dün meydanlara taşıdı; ABD Büyükelçiliği ateşe verildi.

Sırp bayraklarıyla meydana gelen göstericiler, "Kosova, Sırbistan'ın kalbidir" sloganları attı.

Olayların ardından, ABD Büyükelçiliği binasından yanmış bir ceset çıkarıldı.

Kosova artık bağımsız...

Kosova Meclisi, 17 Şubat'ta gerçekleştirilen olağanüstü oturumla Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık Bildirgesi'nin okunmasından sonra yapılan oylamaya 109 milletvekili katıldı. Toplantıya katılan milletvekilleri, Kosova'yı bağımsız yapan bildirgeyi açık oylamada oybirliğiyle ayakta alkışlayarak kabul etti.

Parlamento'nun, aralarında Sırpların da bulunduğu 11 azınlık üyesi ise oylamaya katılmadı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious