AB sürecinde, tarım tehdit altında

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde kendi çıkarlarını gözeten tarım politikaları üretmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB'ye uyum çalışmalarında en kapsamlı başlıklardan birini tarımın oluşturduğunu vurgulayan Süleyman Girmen, bunun da ağır yükümlülükler getirdiğini kaydetti. Gerek işgücü oranı, gerek ekonomik gücü, gerekse altyapı bakımından Türkiye ve AB ülkelerindeki tarım yapısının çok farklı olduğunu vurgulayan Girmen, "AB ile Türkiye'nin tarım yapısı, birbirine zor entegre olacak bir durumda. AB ülkelerinde tarım, besini üreten ve büyük ekonomik getiri sağlayan bir sektör olarak görülüp önemseniyor. Ülkemizde ise hala hükümetler tarımın önemini kavrayamadı. Bu nedenle önemli eksiklikler yaşıyoruz" dedi.

TASFİYE SÜRECİ BAŞLAR
Türk çiftçisinin, hükümetlerin tarıma önem vermemesinin kurbanı olduğunu savunan Girmen, şöyle konuştu:

"Ürünlerinin reel fiyatları sürekli düşerken, girdi maliyetleri artıyor. Çiftçinin üretim yapmasını teşvik etmek bir yana, adeta 'üretimi bırakın ithalat yapın' dercesine uygulamalara gidiliyor. Öte yandan AB ülkelerinde çiftçiler, devletten düzenli ve yüksek rakamlarda destek alıyor. Böyle bir yapıda, eşit olmayan koşullarda rekabete zorlanan ulusal tarımımız, AB ile uyuma zorlanırsa tarımda tasfiye süreci başlar. AB yetkilileri, müzakere sürecinde açıkça `Bugünkü yapınız ile topluluğa üye olursanız, sadece yaş meyve ve sebze, biraz da kuru ürünlerde ve koyunculukta şansınız olabilir' diyor. Yani ulusal Türk tarımını ciddi bir tasfiye sürecinin beklediğini söylüyorlar. Bu nedenle AB konusunu çok ciddi bir şekilde düşünmek ve ülke çıkarlarına uygun politikalar üretmek zorundayız. Bu ülke, ulusal tarımını ne IMF, ne Dünya Bankası, ne de AB politikalarıyla değil, kendi çıkarlarına uygun olarak geliştirilmiş politikalarla yönetmek zorunda."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious