AB sürecinin yavaşlama nedenleri

AB sürecinin yavaşlama nedenleri.9654
  • Giriş : 25.11.2008 / 23:40:00

Swoboda'dan reform süreciyle ilgili önemli açıklamalar geldi. Swoboda, süreçteki yavaşlama nedenlerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AP Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri, Ankara Shareton Oteli'nde resepsiyon verdi. Resepsiyonda konuşma yapan AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Swoboda, Ankara'daki temasları ve Türkiye'nin reform süreciyle ilgili bir değerlendirmeler yaptı.

Türkiye ziyaretinde üst düzey bir heyetin yer almasının, verdikleri önem ve ilgilerinin bir işareti olduğunu ifade eden Swoboda, reform sürecinde bir yavaşlama olduğuna işaret etti.

Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Swoboda, "Türkiye'ye net ve çok açık bir mesajımız var: Lütfen reform sürecine devam ediniz. Çünkü bizim edindiğimiz izlenim 2007-2008 yıllarında bu süreçte bir yavaşlama söz konusu. Tabi bunların, Anayasa Mahkemesi'ndeki dava ve yaklaşan yerel seçimler gibi belli nedenleri olabilir; ama bunlar yeterli bir neden teşkil etmez. Türkiye, eğer gerçekten AB'ye üye olmak istiyorsa bu süreci büyük bir kararlılıkla sürdürmeli." dedi.

Reform sürecindeki yavaşlamanın Anayasa Mahkemesi'nde AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ve yaklaşan yerel seçimlerin ortaya çıkarığı sorunlarla ilglii olduğunu belirten Swoboda, AB tarafından da Türkiye'nin önüne bazı engeller ve sorunlar çıkartıldığını vurguladı.

Bu durumların olmasını hiç arzu etmediklerini anlatan Swoboda, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Reformaları AB için değil, Türk halkı için yapıyoruz" şeklindeki sözlerini hatırlattı. Türkiye'nin son dönemde dış politikada izlediği aktif rolü çok olumlu bir gelişme olarak vurgulayan Swoboda, Ermenistan'la ilişkiler ve Kafkasya'da atılan adımları takdirle karşıladıklarını söyledi.

Swoboda, aktif ve yapıcı bir dış politikanın, reformların yerini hiçbir zaman tutamayacağını belirterek, reform sürecinin yeniden hızlandırılmasını istedi.

"HÜKÜMET AB'YE TAM ÜYELİK VE REFORM SÜRECİNE AYNI İÇTENLİKLE BAĞLI"

AP heyetinde bulunan Türkiye Raportörü Hollanda Hıristiyan Demokrat Ria Oomen Ruijten ise, Türkiye raporunun ilk taslağını gelecek hafta parlamentoya vereceğini ifade etti.

Türkiye'yle ilgili hazırladığı raporunun dengeli ve objektif olduğunu dile getiren Ruijten, "Türkiye'ye tek bir sorunun yanıtını aramak için geldim. O da acaba hükümet, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve Türk halkı AB tam üyeliği ve reform sürecine aynı içtenlikle bağlı mı? Hükümet, bu hedefe hala bağlı, ancak siyasi alanda bir ayrım gözlemledim. Bütün partiler aynı oranda bu hedefe kilitli değil." diye konuştu.

AK Parti'nin ikinci kez iktidara geldiğini ve Türkiye'nin modernleşmesi için bu reformlara ihtiyacı olduğunu aktaran Ruijten, reformların sadece Türk halkı için değil, aynı zamanda Avrupalıların da yararına olacağını kaydetti. Ruijten de, gözlemlerinde reform sürecinde bir duraklama olduğunu belirterek, duraklama olan siyasi kriterlerin, sürecin kalbinde yer aldığını söyledi.

Siyasi reformların fasılların açılmasından daha önemli olduğunu vurgulayan Ruijten, bu reformların gerçekleştirilmesi halinde fasılların kendiliğinden açılacağını ileri sürdü.

Konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ruijten, reform sürecinde önceliklerinin ne olduğunu açıkladı.

Anayasal, kültürel ve bireysel haklarla ilgili reformlar ve yargı reformunun hızlandırılmasını öneren Ruijten, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın "Elimde bir AB aynası tutmak isterim" sözünü hatırlatarak, bu aynanın amacının sadece Türkiye'nin ne kadar yakışıklı olduğunu göstermek olmadığını; aynı zamanda nelerin düzeltilmesi gerektiğini de göstereceğini kaydetti.

Raporunun taslağının gelecek hafta salı günü AP'de görüşüleceğini belirten Ruijten, raporun objektif ve dengeli olduğunu; bazı bölümlerde eskiye kıyasla eleştiri yer aldığını; dış politika bölümünde ise daha olumlu görüşlerin yer aldığını belirtti.

Ruijten, raporun genel olarak Türkiye'yi yansıtan bir ayna olacağını söyledi. AP'ye, "Bizi izlemeye devam edin." diye mesaj gönderen Ruijten, "Türkiye'ye ise reform sürecine devam edin." diyerek sözlerine son verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*