AB TRACECA'ya bir milyar euro yatırım yapacak

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaştırma Koridoru (TRACECA) beşinci toplantısı bugün sona ererken 11 ülkenin temsilcileri Avrupa Birliği'nin (AB) 2015'e kadar bir milyar euro yatırım yapmasını öngören genel stratejiyi kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Traceca Ulusal Sekreteri Barış Tozar, Karadeniz'in önemi ve tehlikeleri konusu üzerinde konuşma yaptı. Son yıllarda Karadeniz'de ki kazaların arttığını söyleyen Tozar, bu şekilde ekolojik kirliliğin de artış gösterdiğine değindi. Bu konuda İstanbul'dan geçen tehlikeli maddeler nakliyatını gösteren çizelge de temsilcilerin dikkatine sunan Tozar, 2001-2004 yılları arasında bu tür taşımacılığın da arttığını ifade etti.

Tozar, geçen yıl Karadeniz'den 145 milyon ton tehlikeli madde taşındığına dikkat çekerek, "'Risklerin azalması için Karadeniz ülkelerin ortak bir risk azaltma sistemi geliştirmesi gerekiyor. Mazot taşımacılığın riski minimuma inmesi için ise nakliyat araçların gözlem sitemlerinin geliştirilmesi ve efektif hale gelmesi gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious