AB Türkiye ile önemli fırsat yakaladı

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "AB karar vericileri, bazı yanlış ve haksız kararların kamuoyu üzerinde meydana getireceği tesiri dikkate almalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) karar vericilerinin bazı yanlış ve haksız kararların kamuoyu üzerinde meydana getireceği tesiri dikkate alması gerektiğini belirterek, "17 Aralık sürecinde yüzde 70'lere varan kamuoyu desteği yüzde 50'ye düşmüşse zaman zaman yanlış yorum ve anlaşılmalardan kaynaklandığını hatırlatmak zorundayım" dedi.
Başbakan Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi çerçevesinde Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, AB'den yapılan bazı açıklamalarda, kriterlerin yerine getirilmediği şeklinde siyasi dayatmalarla karşılaşıldığını, bunun da Türk toplumunda olumsuz tesir meydana getirdiğini ve bunun da kamuoyunda iniş trendine yolaçtığını kaydetti.

Erdoğan, "Bunu da aşarız. Siyasi ve ekonomik kriterler artık belli. Türikye katılım sürecinde bu kriterlerin hepsini eksiksiz olarak yerine getirecektir. Bazı engelleme girişimleri şahsımı, bakan arkadaşlarımı ve halkımı üzüyor, katılım kriterleri ile ilgili olmayan siyasi konular önümüze engel olarak getirilmemeli. AB'nin karşı karşıya olduğu sorunların ve risklerin çözülmesinde Türkiye'nin katkısı olacaktır. AB liderleri için bu sağduyu ve ahde vefanın da gereğidir" dedi.

Türkiye ile ilgili alınacak kararın büyük önem taşıdığına işaret eden Erdoğan, bunun ilişkilerin yakın vadede seyredeceği dönemi yakından ilgilendirdiğini vurguladı. Erdoğan, "Bunu bilerek bu yolculuğa koyulduk, sabırla devam ediyoruz, bu açıdan sorumluluk Türkiye'den çok AB'ye düşüyor. AB üyesi ortaklarımızın siyasi sağduyu ve ahde vefa ilkeleri içinde hareket edeceğine inanıyoruz. Türkiye AB ilişkilerinin önünün açılması her iki tarafın da yararına olacak, ilişkiler geniş zemine dayalı ortak kararlara dayanıyor. Ne vaad ettik isek yerine getirdik. 33 fasıldaki tarama süreci başarı ile sonuçlandı, gerek tanıtıcı gerek ayrıntılı taramada hepsi bitirildi. 2000 aşkın yetkili biraraya geldi. Yapılması gereken daha net biçimde hepsi yerine getirildi, yol haritaları hazırlanmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor, yeni fasıllarda müzakerelerin başlatılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"BİR ZİHNİYET DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Kopenhag siyasi kriterlerinde reform çalışmalarına ara vermeden devam edildiğini ifade eden Erdoğan, 9 yasal düzenlemenin hepsinin hayata geçirildiğini söyledi. Erdoğan, bir zihniyet devrimi gerçekleştirildiğini belirterek, "Büyük ölçüde bunu başardık, yeni yasaların özgürlükçü yorumlanmamasından ve içtihatların ortaya çıkmamasından sorunlar ortaya çıkıyor. Bu bir zihniyet değişimi, dünyanın bütün toplumlarında zaman alan bir süreç" şeklinde konuştu.

Yasal değişikliklerin uygulanmasına dikkat edildiğine işaret eden Başbakan, reform sürecinin milletin değişim talepleri çerçevesinde olduğunu kaydetti. Erdoğan, şöyle dedi:

"AB karar vericileri bazı yanlış ve haksız kararların kamuoyu üzerinde meydana getireceği tesiri dikkate almalı. 17 Aralık sürecinde yüzde 70'lere varan kamuoyu desteği yüzde 50'ye düşmüşse zaman zaman yanlış yorum ve anlaşılmalardan kaynaklandığını hatırlatmak zorundayım. Kriterlerle yapılan açıklamalarda yerine getirmediklerini söylüyor siyasi dayatmalarla önünü kesmek istiyorsanız, Türk toplumunda olumsuz tesir meydana getiriyor, bu da kamuoyunda iniş trendine yol açıyor. Bunu da aşarız. Siyasi ve ekonomik kriterler artık belli. Türkiye katılım sürecinde bu kriterlerin hepsini eksiksiz olarak yerine getirecektir. Bazı engelleme girişimleri şahsımı, bakan arkadaşlarımı ve halkımı üzüyor. Katılım kriterleri ile ilgili olmayan siyasi konular önümüze engel olarak getirilmemeli. AB'nin karşı karşıya olduğu sorunların ve risklerin çözülmesinde Türkiye'nin katkısı olacaktır. AB liderleri için bu sağduyu ve ahde vefanın da gereğidir. Türk toplumu kendi kültürel değerleri içinde demokrasi, insan hakları ve kültürel evrensel değerleri benimsedi. Gerek bölgede gerekse çok daha geniş bir coğrafyada etkinliği artırdı. Türkiye İslam Konferansı Örgütü ve NATO'ya üye olan ve AB sürecini başarı ile yürüten tek ülke. Medeniyetler çatışması gibi felakat senaryolarının gündemde olduğu dönemde Türkiye büyük bir fırsat ve büyük bir imkandır."

"AB TÜRKİYE İLE ÖNEMLİ FIRSAT YAKALADI"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelinen aşamada cevaplanması gereken önemli bir sorunun, küresel riskler ve tehditlerle AB'nin nasıl baş edeceği meselesi olduğunu belirterek, sosyal güvenlikteki problemleri bulunan AB'nin Türkiye ile önemli fırsat yakaladığını ifade etti.

Erdoğan, "2020'de Avrupa'nın enerji ihtiyacı 200 milyon ton gaz ölçüsünde artacak, Türkiye, enerjinin yüzde 70'inin bulunduğu stratajik elipsin merkezinde yer alıyor. Türkiye, dördüncü büyük enerji arteri olacak, AB'nin ihtiyaç duyduğu enerji arz güvenliğini Türkiye sağlayacaktır. Tarihi ve kültürel bağların bulunduğu coğrafyada Türkiye genç nüfusu etkin sivil toplumu ile istikrar ve refah üretmek suretiyle güçlü hale getirebilir. Bizim coğrafyamız da büyük bir önem arz ediyor. Üyeliğimiz AB'nin etki alanını ve gücünü artıracak. AB küresel güç olacak, medeniyetler ittifakının merkezini oluşturacak. Küresel barış ve refaha büyük katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdğan, konuşması ardından oturum başkanı tarafından yöneltilen "Sizce'ye AB'ye katılım meselesi önümüzdeki sene yapılacak seçimleri etkileyecek mi?" şeklindeki soru üzerine; müzakere ile ilgili sürecin devam ettiğini, 6 ayda bir dönem başkanlıkları değiştiği için 2007 ile dönem başkanlığını alacak Almanya ile yeni bir süreç başlayacağını belirtti.

Erdoğan, seçim kampanyalarını AB üzerinden yapmadıklarına işaret ederek, AB sürecinin, Türk insanının yaşam standardının daha iyi konuma getirilmesi için bir süreç olduğunu ifade ederek, her ay yapılan kamuoyu araştırmalarında, AB İle yapılan çalışmaların tesirinin rahatsız edecek derece olmayacağını söyledi. Eğitimde atılan adımlarla derslik ve bilgisayarlı eğitimde önemli mesafeler alındığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Türkiye, ihracatının yüzde 60-65'ini AB'ye yapıyor. Türkiye için önemli bir kazanım. İhracatı yapacak ülke bulamazsanız ne olacak, bu da bizim için bir kayıp, bu istihdama, yatırıma yansır, halkımız özellikle bu işlere çok çok farklı dar çerçeveden bakanları tasfiye edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious