'AB Türkiye ilişkileri normal'

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Türkiye'nin AB yolunda ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pist genişletme çalışmaları tamamlanan Sivas Hava Meydanı'nın tekrar hava trafiğine açılması törenlerine katılmak üzere bu şehre gelen Başbakan Yardımcısı Şener, AB üyesi ülkelerin başkanları tarafından yapılan toplantıda Türkiye ile ilgili 8 başlığın askıya alınması kararını değerlendirdi.

Sürecin normal seyrinde devam ettiğini vurgulayan Şener, ortaya çıkan bazı sonuçları olumsuz olarak değerlendirmemek gerektiğini ifade etti. "AB ile ilgili gelişmeleri normal akışında görüyorum." diyen Şener, "Zaman zaman ortaya çıkan bazı sonuçları olumsuz algılamamak lazım. Çünkü müzakerelerin başlaması 8 başlıkta askıya alınmıştır. Fakat diğer başlıklarda müzakere süreci zaten devam ediyor ve etmektedir. Bu süreç bir kaç yıllık bir dönem değil. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda en erken 2014 yılı olarak gözükmekte. Dolayısıyla önümüzde daha pek çok yıl var. Bu arada diğer müzakereler devam ederken önümüzdeki yıl için 8 başlığın askıda olması önemli bir sorun olarak değil. Türkiye AB yolunda gerekenleri yapmaktadır ve yoluna devam etmektedir." şeklinde konuştu.

Gazetecilerin asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili bir sorusuna da Şener, bunun asgari ücret komisyonunda belirleneceğini ve şimdiden bir rakam söylemenin yanlış olacağını ifade etti.

Bu arada haftada 4 gün Sivas-İstanbul karşılıklı sefer yapılacak olan hava trafiğinin başlatılması törenine Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'in yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Geçtiğimiz nisan ayında başlatılan inşaat çalışmalarının ardından Sivas Havaalanı'na ilk olarak bakanların uçağı indi. Ardından THY'nın İstanbul-Sivas tarifeli uçağı geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious