AB-Türkiye ilişkileri yokuş aşağı gidiyor

AB-Türkiye ilişkileri yokuş aşağı gidiyor.9349
  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

The Economist gazetesi, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerinin bozulmasının bir felaket olacağını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin, AB'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü nedeniyle hazırladığı geniş analizinde Türkiye-AB ilişkileri de değerlendirildi.

Analizde, "Türkiye'nin Avrupa kulübüne ilk adaylık başvurusu yapan ülkeler arasında bulunduğu" hatırlatılarak, "Ankara'nın 1963 yılında üyeliğe uygun bulunduğu, ancak 1990'larda doğu Avrupalıların Türkiye'yi geçerek, Birliğe üye olmayı başardıkları" belirtildi.

"AB'nin bu gecikmeye gerekçe olarak Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesinin beklendiğini gösterdiği" ifade edilen yazıda, "AK Parti iktidarının göreve gelmesinden bu yana geçmişteki laik iktidarlardan daha büyük bir reformcu olduğunu ortaya koyduğu ve pek çok reformun gerçekleştirildiği" kaydedildi.

"Ancak buna rağmen AB-Türkiye ilişkilerinde maalesef pek çok şeyin yokuş aşağı gitmekte olduğu" belirtilen yazıda, "buna neden olan unsurların başında reformlardaki yavaşlamanın geldiği" görüşü savunuldu.

LİMANLAR VE HAVAALANLARI SORUNU
"Kıbrıs Rum tarafı ile liman ve havaalanlarının kullanımı konusundaki tartışmalara" da işaret edilen yazıda, "sonuçta müzakere sürecinde 8 başlığın dondurulmasının söz konusu olduğu, ancak AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn?in sürece dair karamsarlık içinde olmadığı, pek yakında yeni bir başlıkta müzakerelere başlanacağını söylediği" belirtildi.

"Türkiye'nin bazı üye ülkelerce ortaya konulan imtiyazlı ortaklık ve benzeri önerileri şiddetle reddettiğini de" yazan Economist, "AB'yi Birlik ile en büyük ve önemli komşusu arasındaki ilişkilerin bozulmasının sonucunun felaket olacağı" konusunda uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious