AB-Türkiye krizine dünyadan tepkiler

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusundaki açmaz nedeniyle Türkiye ile müzakereleri 8 başlıkta durdurabileceği işaretini vermesinin ardından dünya basınında konuyla ilgili çıkan haberlerden bazıları şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Reuters:
AB, Türkiye ile müzakereleri kısmen durdurma arayışında

Reuters haber ajansı, AB Komisyonu'nun Türkiye ile müzakereleri bazı başlıklarda durdurma tavsiyesinde bulunacağını duyurdu. Ajans, şu ana kadar Türkiye'nin bilim ve araştırma başlıklı bölümü şartlı olarak sonuçlandırdığını kaydederken, Kıbrıs'ın diğer başlıklarda müzakerelerin açılmasını bloke ettiğine değindi.

Komisyonun, Türkiye ile müzakerelerin tümüyle askıya alınması çağrısında bulunmadığını ve Kıbrıs konusunda uzlaşıya varması için Türkiye'ye mühlet verildiğini aktaran Reuters, Başbakan Erdoğan'ın dış politika danışmanı Egemen Bağış'ın şu sözlerine yer verdi: "Eğer AB, Türkiye'deki reformları teşvik etmek istiyor ve Kıbrıs'ın 2004 yılındaki üyeliği sırasında gündeme getirilmeyen Kıbrıs sorunu ile arada bir bağlantı yaratmak istemiyorsa müzakereler sürmeli."

Yabancı yatırımcıların, müzakerelerin tümüyle askıya alınmasından endişe duyduğunu aktaran Reuters, bazı başlıklarda müzakereleri durdurma önerisinin, Türkiye'ye Kıbrıs'a liman ve havaalanlarını açması için 6 Aralık tarihine kadar tanınan süreden bir hafta önce gerçekleştiğine dikkat çekti.

Scotsman (İrlanda)
Blair: Türkiye'yi reddetmek hatadır

Scotsman gazetesi, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in "Avrupa Birliği'nin üyelik sürecinde Türkiye'ye uzun vadede olumsuz sinyal göndermesi ciddi bir hatadır. Türkiye'nin AB erişiminin sürmesine izin verilmesini kesinleştirmeliyiz." yorumuna yer verdi. Gazete, Riga'daki NATO Zirvesi'nde Türkiye meselesinin ön plana çıktığını ve Blair'in, Türk Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra Türkiye'ye yanlış bir mesaj verilmemesi gerektiğini söylediğini aktardı. Gazete, Türk limanlarının Kıbrıs trafiğine açılması konusunda yürütülen müzakerelerin başarısız olması nedeniyle Avrupa Komisyonu'nun kısmen de olsa müzakerelerin durdurulması tavsiyesinde bulunma kararı aldığına değindi.

The Guardian (İngiltere)
Türkiye'nin AB umutlarına Kıbrıs darbesi

The Guardian gazetesi ise Türkiye'nin 40 yıllık AB mücadelesinin bugün (çarşamba) Kıbrıs konusunda uzlaşıya varılamaması nedeniyle ağır bir darbe aldığı yorumunu yaptı. Gazete, Avrupa'nın çoğunluğu Müslüman olan komşusu ile ilişkilerinin gergin olduğu günlerde gelen Papa ziyaretinin de çok sayıda gösteriyi tetiklediğini yazdı.

The Guardian, AB'nin Kıbrıs konusunda uzlaşıya varılması umutlarını bir kenara bıraktığını savundu. Gazete, AB Dönem Başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın, "Şu aşamada koşulların ve ortamın, Kıbrıs sorunu konusunda, Finlandiya dönem başkanlığı boyunca bir çözüme olanak vermeyeceği sonucuna vardık." sözlerine yer verdi.

Müzakerelerin kısmen durdurulması tavsiyesinin, Kıbrıs konusunda yürütülen iki haftalık yoğun diplomasi trafiğinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından geldiğine değinen The Guardian, İngiltere'nin öncülüğünü ettiği Türkiye destekçilerinin Türkiye'ye daha hafif bir ceza verilmesi gerektiğini savunurken, Kıbrıs gibi karşıtların ise daha ağır bir ceza verilmesi gerektiğini savunduklarını aktardı.

Financial Times (İngiltere)
Türkiye kararı Almanya ve Fransa'yı sevindirecek

İngiltere'nin saygın iş dünyası gazetelerinden Financial Times, AB'nin Türkiye ile müzakereleri bazı başlıklarda durdurmasının en çok Almanya ve Fransa'yı memnun edeceğini yazdı. Gazete, iki ülkenin Türkiye'nin Kıbrıs'a limanları açmaması nedeniyle sert bir yanıt verilmesi gerektiğini savunduklarını, İngiltere ve İskandinav ülkelerinin ise verilen tepkinin dozajının yüksekliği nedeniyle huzursuz olduklarını kaydetti.

Gazete, İngiltere'nin Türkiye ile halihazırda yürütülen 35 başlıklı müzakerelerin, gümrük birliği, taşıma ve malların serbest dolaşımı gibi, sadece üçü konusunda bir yaptırıma gidilmesi taraftarı olduğunu; ancak Komisyon'un bu sayıyı sekize çıkardığına değindi. Türkiye'nin, AB'nin Kuzey Kıbrıs'a uygulanan ambargoyu kaldırmada başarısız olması nedeniyle Kıbrıs gemi ve uçaklarına limanlarını kapatma kararını savunduğuna dikkat çeken FT, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, "Hiçbir şey olmamış gibi devam edelim diyemeyiz." sözleriyle bir muhalefet lideri üslubu kullandığı yorumuna yer verdi.

Kathimerini (Yunanistan)
NATO Zirvesi'ne Türkiye damgasını vurdu

Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesi, Yunan Başbakan Kostas Karamanlis'in Riga'daki NATO Zirvesi'ne katıldığını; ancak zirveye Türkiye'nin AB erişim sürecinin damgasını vurduğunu yazdı. Gazete, diplomatik kaynakların AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Türkiye'nin AB'ye üye olabilmesine yardım amaçlı yeni bir girişim başlatacağını söylediklerini aktardı.

Kathimerini, Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in cuma günü Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini ve Ankara'nın üyeliği meselesinin ele alınacağını duyururken, iki başbakanın zirvede kısa bir selamlaşmanın ötesine gitmediklerine de değindi. Yunanistan ve Fransa'nın Türkiye'nin üyeliği konusunda benzer bir yaklaşım içinde olduklarını kaydeden gazete, bu doğrultuda Karamanlis'in Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ile görüşeceğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious