'AB Türkiye olmadan olmaz!'

'AB Türkiye olmadan olmaz!'.9349
  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye olmadan bir birlik olamayacağını anlaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (GÜNSİAD) ziyaret eden Büyükelçi Marsili, Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacminin 2006 yılında 15 milyar doları aşacağını belirtti. İlişkilerin iyi olmasının temel nedeninin İtalya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine mutlak inanmasından kaynaklandığını dile getiren Marsili, Türkiye'de 500'ün üzerinde İtalyan firmasının faaliyet gösterdiğini ifade etti.

İtalyan firmalarının Diyarbakır başta olmak üzere bölgede de faaliyet göstermesini çok istediğini vurgulayan Marsili, "Bu firmalar bölgede makine, mermer, kağıt ve inanç turizmi sektörlerinde yatırım yapabilir. Türkiye'nin AB'ye girişinde bölgenin oynadığı kilit bir rol var. Türkiye'deki demokratikleşme hareketinin bölgede gelişmesini istiyoruz. Öte yandan da İtalya olarak talebimiz, AB'nin Türkiyesiz bir birlik olamayacağını anlaması gerektiğidir." dedi.

GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ise, bölgede İtalyan firmalarıyla ticaret yapan iş adamlarının bulunduğunu kaydetti.

İtalyan iş adamlarının bölgeye yatırım yapmasını istediklerini dile getiren Bedirhanoğlu, bölgeye yatırım yapacak İtalyan firmalarına her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Ankara Büyükelçisi Carlo Morsili, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Gaziantep, Konya ve Kayseri'ye yaptıkları yatırımları, büyük potansiyele sahip Diyarbakır'a yapmak istediklerini anlatan Büyükelçisi Carlo Morsili, ticari ilişkiyi geliştirmek için Diyarbakır'a geldiğini belirtti.

İtalya'nın 500 büyük firmasının Türkiye'de yatırım yaptığını söyleyen Morsili, bu firmaların İstanbul, İzmir, Manisa gibi batı illerinde olduğunu, bu çerçevede Gaziantep, Konya ve Kayseri'ye yatırım yaptıklarını kaydetti.

Büyük potansiyeli bulunan Diyarbakır'a işadamlarını getirmek istediklerini vurgulayan Morsili, "Türkiye'nin dış ticaret hacminde İtalya 15 milyar dolarla üçüncü sırada bulunuyor. Almanya'daki büyük Türk nüfusunun etkisi ile Rusya'dan aldığınız doğalgaz ticareti dikkate alındığında Türkiye'nin asıl ciddi ticari ilişkisi İtalya ile gerçekleşiyor." diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, Roma İmparatorluğu'nun derin izlerinin Diyarbakır Surları'nda mevcut olduğunu söyledi. İki ay önce İtalya'yı ziyaret ettiğini anlatan Baydemir, "İtalyanlar ile bizim insanlarımız arasında büyük bir davranış benzerliği bulunuyor. Bu ziyareti Roma ile Perucia arasında yapılacak işbirliğinin ilk adımı olarak değerlendiriyorum. Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun kültür, sanat, turizm ve ticaret merkezi olarak planlıyoruz. İtalyan işadamlarının yatırımlarından büyük bir memnuniyet duyarız." şeklinde konuştu.

Ateşkesin riske girdiği yönündeki bir soru üzerine Büyükelçi Morsili, ilk olarak Diyarbakır'ı 1980'de ziyaret ettiğini hatırlatarak; "Bu kez geldiğimde Diyarbakır'ın çok düzenli olarak geliştiğini gördüm. Her normal şehir gibi hayat normal bir şekilde sürüyor. İtalya'nın temennisi de budur. İtalyan işadamlarına önereceğim şey de bu normal hayat olacak." dedi.

Baydemir konuk büyükelçiye Yeni Yaşam Atölyesi'nin yaptığı bir çini tabak hediye etti. Büyükelçi de Baydemir'e Türkiye'de arkeolojik kazı yapan İtalyan arkeologların yaptığı bir maketi hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious