AB: 'Türkiye'nin adımı olumlu olabilir'

AB: 'Türkiye'nin adımı olumlu olabilir'.9349
  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'nin bir havaalanını ve limanını Rumlara açacağına yönelik haberin doğru olması halinde bunun olumlu bir adım olabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB'ye üyelik müzakerelerinin yavaşlatılması tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkiye'nin, bir havalimanı ile limanını Kıbrıs Rum kesimi araçlarına açmayı teklif ettiği bildirildi. AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından basına sızdırılan haberlerde, Türk tarafından Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na bu yönde bir mesaj gönderildiği duyuruldu. Türkiye'nin hangi liman ile havalimanını açmayı teklif ettiği ise netleşmedi.

AB Komisyonu, bu haberin doğrulatılmaya çalışıldığını belirterek bu adımın Ankara'nın Komisyonu'nun isteklerini karşılayıp karşılamadığı konusunda bir açıklama yapmaktan kaçındı. Genişlemeden sorumlu komiser Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, "Komisyon, Ankara'nın bu adımını Ek Protokol'un uygulanması yönünde önemli bir adım olarak görüyor." dedi. Nagy, Ankara'nın bu adımının müzakere sürecine olumlu yansıyacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious