AB Türkiye'nin nesinden korkuyor?

  • Giriş : 14.05.2009 / 20:50:00

Avrupa Parlamentosu adayı Alman Gabriele Pauli Avrupalı parlamenterlerin Türkiye'nin AB üyesi olmasına neden karşı çıktıklarını açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın Bavyera eyaletinde kurulan ''Özgür Seçmenler'' (Freie Waehler) adlı siyasi grubun Avrupa Parlamentosu adayı olan ve eyalette iktidarda bulunan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi'nden (CSU) daha önce ayrılan Gabriele Pauli, Avrupalıların, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda Avrupa Parlamentosu'nda alacağı milletvekili sayısından korktuklarını söyledi.

Pauli, Münih kentindeki ''Marmaris'' adlı restoranda Türk gazetecilerle yaptığı bir sohbet toplantısında, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda Avrupa Parlamentosu'nda 70 üyeye sahip olacağına, Almanya'nın parlamentodaki koltuk sayısının da 99 olduğuna işaret ederek, ''Avrupalılar Türkiye'nin Avrupa Parlamentosu'nda alacağı milletvekili sayısından korkuyorlar'' dedi.

CSU'nun Türkiye'nin AB üyeliğine karşı yaptığı açıklamaları da inandırıcı bulmadığını belirten Pauli, ''CSU partisi gerçekten Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkıyorsa, Bavyera eyaleti olarak Avrupa Parlamentosu'na önerge versin. Ancak bu sayede güvenilir olur'' şeklinde konuştu.

Pauli, CSU'nun bu konuda samimi olmadığını ve reddedileceğini düşündüğü için Türkiye'nin AB üyeliği konusunda bir referandum yapılmasını istediğini, bunun tümüyle bir parti taktiği olduğunu söyledi.

''Özgür Seçmenler'' grubunun Türkiye'nin, AB üyeliğini ilke olarak desteklediğini, doğal olarak kriterleri yerine getirmesini beklediğini ifade eden Pauli, Türkiye'ye adım adım bazı hakların verilmesinden yana olduğunu, Türkiye'nin kriterleri 2024 yılında tümüyle yerine getirmesinin memnuniyet verici olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*