AB Türkiye'ye sağduyulu tepki gösterdi

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'nin Türkiye'ye karşı kararlı ve sağduyulu bir tepki gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Bu, küçük bir olay değil. Burada AB ülkelerinin birbirlerini diplomatik ve siyasi açıdan tanımaları gerekliliği söz konusu. AB dönem başkanı olarak Finlandiya, Türkiye'nin Ankara Protokolünü uygulamasını kolaylaştırmak için her türlü çabayı harcadı. Türkiye bugüne kadar protokolü uygulamadı, AB de buna tepki gösterdi. AB'nin Türkiye'ye karşı kararlı ve sağduyulu bir tepki gösterdiğine inanıyorum.”

AB'nin sağduyulu davranarak Türkiye'ye, reform sürecini aynı şekilde sürdürmesi gerektiğinin sinyalini verdiğini söyleyen Merkel, bununla sadece protokolün uygulanmasını kastetmediğini, yurt içinde de insan ve yurttaşlık hakları konusunda reformların sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

AB Komisyonunun aynı zamanda kararlı davranarak, Ankara Ek Protokolünü uygulayıncaya kadar Türkiye ile müzakerelerde 8 başlığın açılmaması önerisinde bulunduğunu belirten Merkel, AB ülkeleri dışişleri bakanlarının bu konuda anlaşmaya varmalarını ve “söylemleri, eylemlerin izlemesinden” memnuniyet duyduğunu söyledi.

YILLIK RAPOR

Komisyonun Türkiye'deki gelişmelerle ilgili olarak her yıl rapor vereceğini ifade eden Merkel, bu kontrol mekanizmasını olumlu karışladığını, sonuçta bunun AB Konseyinin görüş birliği içinde karar almasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Merkel ayrıca, AB'ye giremeyecek olan diğer bazı ülkelerle de tam üyelik sözü verilmeden yakınlaşma sağlanabilmesi için AB dönem başkanlıkları süresi içinde komşuluk politikasına ağırlık vereceklerini kaydetti.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle ise koalisyon hükümeti içinde Türkiye'nin AB üyeliği konusunda görüş ayrılığı olduğunu belirterek, Merkel ile Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier arasında bu konuda görüş ayrılığı olmasının, AB'nin Türkiye ile sürdürülen müzakerelerde konumunu zayıflattığını savundu.
Westerwelle, Türkiye'nin Ankara Ek Protokolünü uygulamak zorunda olduğunu ve tüm üyeleri tanımadan AB üyesi olamayacağını tekrarladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious