AB Türkiye'ye verdiği sözleri tutmalı

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin Avrupa'dan sorumlu Bakanı Geoff Hoon, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ve Batı Balkanlar'a verdiği sözleri tutması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB'nin ilerleme sürecine olan açık bağlılıklarını yineleyen Hoon, AB ve NATO üyeliklerinin bölge ülkelerinin istikrarı ve refahı için önemli olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu raporunu da değerlendiren Hoon, komisyonun çalışmalarını takdir ettiklerini, AB'nin Türkiye ve Batı Balkanlar'daki ülkelere verdiği sözleri tutmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

İngiliz hükümetinin AB üyeleri ve aday ülkelere istikrar ve refah getiren genişleme sürecinin en büyük destekçisi olduğunu kaydeden Hoon, Türkiye'nin son yıllarda insan hakları konusunda dev adımlar attığını ve idam cezasının kaldırılması, işkencenin önlenmesi, kadınlara eşit haklar verilmesi ve azınlıkların haklarının geliştirilmesi konusunda reformlar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Türkiye'deki hükümetin basiretli tutumunun yanı sıra genişleme sürecinin de bu büyük ilerlemede önemli rol oynadığını belirten Hoon, komisyonun Türkiye'nin AB standartlarını karşılamaya yönelik çabalarının sürmesi gerektiği yolundaki uyarısına dikkat çekti.

Komisyonun ayrıca reformların yavaşladığı uyarısında da bulunduğuna değinen Hoon, "Ama ben biliyorum ki Türk hükümeti vatandaşlarının hak ettiği ve beklediği reformlara sıkı sıkıya bağlı. Bir yandan Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği ilerlemelere dikkat çekerken, bir yandan ileri doğru adımlar atmayı güvenle sürdürmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin bütün üye ülkelere karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini de kaydeden Hoon, "Eğer bu gerçekleşmezse AB 21 Eylül deklarasyonuna uygun olarak gerekli adımları atmalıdır. Ancak böyle bir adım üzerinde şimdiden spekülasyon yapmak için erken olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Hoon, Batı Balkanlar ile ilgili olarak da her genişleme adımının, özellikle yakın zamanda çatışmalara sahne olmuş bölgelerdeki ülkeleri içeren genişlemelerin Avrupa istikrarının desteklenmesi açısından önemli olduğunu bildirdi.
Hoon'un Balkanlar'ın batısına yaptığı ziyaret 6 Kasımda Bosna'dan başlamıştı. Dün Kosova'ya geçen Hoon, bugün Makedonya'da bulunuyor. Hoon'un akşam saatlerinde Karadağ'a gitmesi ve yarın buradaki temaslarını tamamlaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious