AB Türkiye'ye zaman vermeli

AB Türkiye'ye zaman vermeli.9349
  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç, AB'nin, yükümlülüklerini yerine getirmesi için Türkiye'ye zaman vermesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Ivan Gasparoviç, AB'nin, Türkiye'ye müzakere sürecinin koşullarının ve yükümlülüklerinin uygulanması konusunda kesin ve somut bir tutum belirlemesi zamanının geldiğini kaydetti.

Gasparoviç, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorununun olumlu biçimde çözülmesi için ülkesinin herşeyi yapacağını bildirdi.

Papadopulos ile Türkiye'nin, AB müzakere sürecinin yanısıra Kosova konusunu da görüştüklerini belirten Slovak Cumhurbaşkanı, bu konuların birçoğunda görüş birliği içinde olduklarını anlattı.

Avrupa Anayasası'na da değinen Gasparoviç, Avrupa seçimlerine dek anayasayla ilgili belgenin tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi gerektiğine inandıklarını, bu anayasada kimi AB devletlerinin ne sınırlarının, ne de haklarının ihlal edildiğini dile getirdi.

Soruları da yanıtlayan Gasparoviç, Rum yönetimi gibi AB'nin de Türkiye'nin birliğe girmesini tercih ettiğini, ancak AB devletlerine uygulanan tüm koşullarla düzenlemelerin bu ülkeye de uygulanması gerektiğini bildirdi.

''40 yıl AB'nin Türkiye'yi üye yapıp yapmayacağını veya Türkiye'nin AB'nin koşullarını kabul edip etmeyeceğini konuşmanın çok fazla olduğunu düşündüğünü'' ifade eden Gasparoviç, ''Bu nedenle ben inanıyorum ki önkoşulları ve süreyi konuşmanın, hatta belli bir tarih belirlemenin zamanı gelmiştir'' dedi.

Gasporoviç, ekonomik konuları çok önemsemediğini, en önemli konunun siyasal olduğunu, özellikle Kıbrıs sorunu olduğunu söyledi.

Papadopulos da, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs ile ilgili Gambari sürecini koşulsuz yeniden harekete geçirmek için Kıbrıs Türk tarafına çağrı yapacağı umudunda olduğunu vurguladı.

Slovakya'nın Kıbrıs sorununu çözme çabalarından memnun olduğunu belirten Papadopulos, 2 ülkenin de birçok konuda benzer görüşleri olduğunu, görüşmelerinde ikili ilişkileri ve ilişkileri geliştirme yollarını ele aldıklarını kaydetti.

-GASPAROVİÇ'E GÜNEY LEFKOŞA'NIN ALTIN ANAHTARI VERİLDİ-

Gasporoviç, temasları çerçevesinde Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavru'yu da ziyaret etti.

Gasparoviç'e kentin altın anahtarını veren Mavru, ''Bu anahtarın dünyanın son bölünmüş kentin anahtarı olduğunu'' savundu.

Gasparoviç de, Lefkoşa'nın yeniden birleştirilmesi için çabalarını sürdüreceğini, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Slovakya'nın her zaman Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunmasını desteklediğini söyledi.

Gasparoviç, işbirliği ve anlayışla kabul edilebilir ortak bir çözüm bulunabileceğini belirtirken, Mavru da ''Lefkoşa'nın bölünmüşlüğünün sürmesinin kabul edilemez olduğunu, kentin en büyük sorununun bu olduğunu'' savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious