AB üyesi 25 ülkeye vizesiz giriş geliyor

AB üyesi 25 ülkeye vizesiz giriş geliyor.12977
  • Giriş : 24.09.2007 / 16:52:00

Türklerin, Avrupa Birliği (AB) üyesi 25 ülkeye vizesiz girme hakkı bulunduğunun ortaya çıkması üzerine yıllardır sürdürülen haksız uygulamalar tazminat davalarını gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermeni ve Rum meselelerinde tazminat istenen taraf olmaya alışan Türklerin, haklarını aramaları halinde haksız vize uygulayan AB üyesi ülkelerden 45 milyon Euro'ya varan tazminatlar koparabileceği iddia edildi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) öğretim üyesi ve Hamburg Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen Avrupa Çalışmaları Ortak Master Programı Direktörü olan Doç. Dr. Harun Gümrükçü, düzenlediği basın toplantısında Türklerin 27 yıllık vize uygulamasına maruz kaldığını, itiraz edilmesi halinde sadece 4 yıllık kaybın tazmin edilmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın (ATAD), Türklerin AB üyesi ülkelere vizesiz girme hakkı bulunduğu yönündeki kararı toplumun yarısına yakınına yeşil ışık yaktı. ATAD'ın kararı işveren, esnaf, sanatkar, öğrenci ve gazeteci gibi Türk toplumunun yüzde 45 ile 48'lik bölümüne vize uyguluma şansı kalmadığını belirten Doç. Dr. Harun Gümrükçü, "Türk vatandaşı bu 25 ülkeye gidecek, AB vatandaşının statüsü ne ise ona da o verilecek. Bu karara göre, Türklerin Avrupa'da oturma ve çalışma zorunluluğu vardır." diye konuştu. Türklerin hizmet sektörü alanında AB'yi taşımasına karşın ciddi sıkıntılar ile karşılaştıklarına işaret eden Gümrükçü şöyle devam etti: "Önemli olan vizenin kaldırılması değil. Hizmet alım ve sunumunda eşit hale gelmek."

ATAD'ın, Türk halkına vize hediyesi vermiş gibi bir hava oluşturulması eleştiren Gümrükçü, AB'nin bugüne kadar kendi haklarını çok iyi korumasına karşın Türkiye'nin bunu başaramadığını savundu. Gümrükçü, mahkemenin aldığı kararın değil, onun işlevsel ve uygulanabilir hale gelmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Lüksemburg'daki ATAD, 20 Eylül 2007 tarihinde Türklerin AB ülkelerine vizesiz girme hakları olduğunu gösteren bir karara imza atmıştı. 25'i yargıç ve 8'i savcı olmak üzere 33 üyeden oluşan divan, İngiltere'de yaşayan Veli Tüm ve Mehmet Darı adlı iki Türk'ün işyeri açmalarına izin verilmemesi üzerine yaptıkları başvuruyu görüşmüştü. Türkiye ile o dönemde adı Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) olan günümüz AB'si ile Brüksel'de imzalanan Aralık 1972 tarihli Katma Protokol'de Türk vatandaşlarına tanınan hakların bugün de geçerli olduğu ve bu hakların kötüleştirilemeyeceği karara bağlanmıştı. Karar, 25 üye AB ülkesini bağlayıcı durumda. Türklerin sadece geçen yıl AB üyesi ülkelere girebilmek için 12 milyon Euro ödediği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious