AB Uyum Komisyonu'ndaki görüşmelerde gerginlik

AB Uyum Komisyonu'ndaki görüşmelerde gerginlik.16656
  • Giriş : 17.04.2008 / 09:30:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 09:36:22

Muhalefet teklife sert tepki gösterdi. MHP'liler salonu terk etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde değişiklik öngören yasa teklifi, TBMM AB Uyum Komisyonu’nda gergin bir oturumla kabul edildi.

Muhalefet teklife karşı çıkarken, MHP’liler Türklük tanımının Türk milleti olarak değiştirilmesine karşı çıkarak komisyonu terk etti.

MHP’li üyeler, “Türklük” ifadesinin yasadan çıkarılmasının anayasaya aykırı olduğunu, Türklüğe hakaretin serbest hale geleceğini savundu. AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk, Nietzsche’nin, “Babada yalan, oğulda kanı, torunda mutlak doğru olur” sözünü anımsatınca, MHP’li Osman Durmuş, “Bu hakarete uyum sağlayamıyorum” deyip komisyonu terk etti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Babadan kalan yalan nedir? Türklük mü? Size yakışmıyor” dedi. CHP’li Onur Öymen ise benzer maddelerden Avrupa’da da mahkum olanlar bulunduğunu anlatırken, “Bizde eleştiri serbest, aşağılama hakkı istiyorlar. Ağır dış baskılar altında yasa çıkarılmasını kınıyoruz” dedi.

“Katil madde kaldırılsın” diyen DTP Milletvekili Hasip Kaplan da, kimsenin derebeyi, aşiret reisi gibi konuşamayacağını söyledi. Kimsenin Türklüğü aşağılamaya niyeti olmadığını belirten Kaplan, “Benim eşim de Türk” dedi.

Vatandaşlık tartışması

CHP’li Onur Öymen’in, “Siz Türk değil misiniz?” sorusu üzerine araya giren DTP’li Bengi Yıldız, “Benim de eşim Türk. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ama aynı zamanda Kürdüm. Türklük tanımı içine sığmayız, Türk milleti tanımı, farklılıkları kapsaması açısından ilerleme olabilir” dedi.

MHP’liler de değişikliğe karşı olduklarını belirterek komisyonu terk etti.
Tartışmaların ardından komisyon, teklifin iki maddesini içeriklerini okumadan kabul etti. Teklif yarın Adalet Komisyonu’nda görüşülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious