AB vizesi almakta zorlanıyoruz!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Türk ürünlerinin AB ülkelerine satışında yaşanmayan sıkıntıların Türk işadamlarının vize başvurularında yaşandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Türk ürünlerinin AB ülkelerine satışında yaşanmayan sıkıntıların Türk işadamlarının vize başvurularında yaşandığını bildirdi.

Küçük, “Ürünlerimiz dolaşımda ama işadamlarımıza vize konusunda zorluk çıkarılıyor. AB konsolosluklarının bu konudaki tavrını manalandırmakta güçlük çekiyoruz. Bu sorunumuzu her platformda dile getiriyoruz ama işimiz zor” dedi. Bu konuda kamuoyunun hassasiyetine güvendiklerini belirten Küçük, Türkiye’nin AB ülkelerine vereceği doğru imajın önemine dikkat çekti.

“AB TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”

İSO ve İktisadi Kalkınma Vakfı'nın işbirliğiyle İSO'da düzenlenen “Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı:Uyum ve Uygulama” konulu panelin açılışında konuşan Küçük, AB’nin 450 milyonluk nüfusuyla Türkiye için önemli bir pazar olduğunu kaydetti.

“TÜRK ÜRÜNLERİNİN KALİTESİ AB NORMLARINDA”

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 52.2’sini Avrupa ülkelerine yaptığına dikkat çeken Küçük, Avrupa’ya yapılan ihracattan elde edilen gelirin 25 milyar dolar olduğunu ifade etti. Bir ürünün AB ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip olabilmesi için AB teknik mevzuatına uygun olması gerektiğinin altını çizen Küçük, Türkiye’nin Gümrük Birliği’nden bu yana yaptığı atılımlarla ürün kalitesini AB normlarına uygun hale getirdiğini vurguladı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Küçük, son yıllarda yakalanan yüksek büyüme rakamlarının arkasında özel sektörün olduğunu dile getirerek, “Ekonomimizi dış etkilere daha dayanıklı hale getirmek için özel sektörümüzün önündeki engelleri kaldırmalıyız” dedi.

“YTL GEREKEN SEVİYEYE YAKLAŞINCA İHRACAT ARTTI”

Küçük, bir gazetecinin “Yılsonuna ilişkin kur tahmininiz nedir” sorusuna ise “Bir tahmin yapmak istemiyorum. Ancak mayıs ayında piyasalarda yaşanan dalgalanma ile YTL olması gereken yere yaklaşınca ihracatın ve üretimin artışa geçtiğini gördük. Biz bunu uzun zamandır söylüyoruz” diye konuştu.

“İLERLEME RAPORU’NUN ERTELENMESİ NEGATİF GELİŞME DEĞİL”

Türkiye ekonomisinin kendini ispat etmesine rağmen, daha katedecek çok yol olduğuna işaret eden Küçük, 24 Ekim’de açıklanması beklenen AB Komisyonu İlerleme Raporu’nun 8 Kasım’a ertelenmesinin ise “negatif” bir gelişme olarak görülmemesi gerektiğini kaydetti. Küçük, “Türkiye’nin bu konudaki sorumluluğu daha fazla. Eğer karşı taraf duyarsızsa, biz aşırı duyarlı olarak sorunların çözümüne katkı sunabiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious