AB yolunda altın gol

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, önceki akşam Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja’ya telefon ederek, Kıbrıs’ta yeni açılımı içeren önerileri "sözlü olarak" iletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Taktik diploması" uygulayan Ankara, sözlü bildiriminde herhangi bir "koşul" getirmedi; ancak liman ve havaalanının açılmasının "eş zamanlı ve birlikte" olması gerektiğini ortaya koydu. İlk adımı hangi tarafın atması gerektiği vurgusundan da kaçınıldı. Bu bilinçli tutum, AB ile liman ve havaalanı pazarlığında müzakerelerin son dakikaya kadar süreceğini ortaya koydu. Türkiye’nin AB’ye sunduğu öneriler şunlar oldu:

Türkiye uyum protokolünü uygulamaya devam edecektir. Rumların, bir Türk havaalanına sivil amaçlı uçuş yapmasına imkan sağlanacaktır.

Türkiye Gümrük Birliği kapsamında bir limanını Rumlara açmaya hazırdır. Bu açılım 1 Ocak-31 Aralık 2007 tarihlerini kapsayacaktır.

Türkiye 2 aylık süre içinde Kıbrıs’ta BM temelinde kapsamlı bir çözümü istemektedir. Bu konuda AB’nin de teşvik edici olmasını talep etmektedir.

KARŞILIĞINDA MAGOSA VE ERCAN

Teklifin ikinci bölümüne göre, belirtilen 12 aylık süre içinde Magosa Limanı’nın "KKTC denetiminde" doğrudan uluslararası ticarete açılması ve Ercan Havalimanı’nın yine "KKTC denetiminde" doğrudan uluslararası sivil ve kargo uçuşlara açılmasının sağlanması bekleniyor. Türkiye’nin açmayı düşündüğü limanın Mersin, havalimanının da İstanbul, İzmir, Adana veya Antalya’dan birisi olabileceği belirtiliyor.

Bu önerilerin kabul edilmesi durumunda 14-15 Aralık’taki AB Zirvesi sonuç bildirgesinde, Türkeyi’nin ek protokol gereği kendisinden istenilenleri yerine getirdiğinin ifade edilmesi de Ankara tarafından bekleniyor., Almanya-Fransız İttifakı’nın Kıbrıs bağlamında Türkiye ile müzakereleri gözden geçirme talebi de böylece hükümsüz kalacak.

Rehn’in beklediği vuruş

AB müzakerelerinin askıya alınması tehlikesine karşılık Türkiye’nin dün yaptığı limanlar çıkışı Avrupa’da gündeme bomba gibi düştü. Hazırlıksız yakalanan AB liderlerinin kimisi öneriyi "altın gol" diye överken, AB Dönem Başkanlığı "Çözüm değil, fakat olumlu işaret" dedi.

Merkel’in sırrı bu mu

AB çevrelerine göre Almanya Başbakanı Merkel’in tutum değişikliği de, Ankara’nın atacağı bu adımdan haberdar olmasından kaynaklanıyor. Başbakan Erdoğan, Merkel’e telefon ederek Ankara’nın açılımını haber verdi. Böylece Merkel-Chirac zirvesinden ültimatom çıkmadı.

İşte son dakika önerisi

Türkiye bir limanını ve bir havaalanını Rumlar’a açacak.

Bu açılım 1 Ocak-31 Aralık 2007 tarihlerini kapsayacak.

Karşılığında Magosa Limanı ve Ercan, "KKTC denetiminde" uluslararası trafiğe açılacak.

Çözüm için BM süreci yeniden canlandırılacak.

Almanya: Türkler ihtiyatlı şekilde çözüme hazır

ALMANYA Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda yeni önerisiyle ihtiyatlı bir şekilde çözüme hazır olduğunu gösterdiğini söyledi. Steinmeier, şöyle devam etti: "Türkiye Kıbrıs konusunda yeni önerisiyle ihtiyatlı bir şekilde çözüme hazır olduğunu gösterdi. Bu konuda önce Türk, daha sonra da Yunan meslektaşımla görüştüm. Henüz Türkiye’nin hangi şartlar altında liman ve havaalanlarını açmaya hazır olduğunu bilmiyoruz. Bu öneriler yapıcı olduğu takdirde, gelecek haftalarda yapılacak müzakerelerde ve AB zirvesinde olumlu bir unsur oluşturabilir."

Merkel’in ültimatomunu Erdoğan engelledi

AB çevreleri, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in tutum değişikliğinin de, önceden Ankara’nın atacağı adımdan haberdar olmasından kaynaklandığını belirttiler. Türkiye ile müzakerelerin 18 aylık bir durdurma sürecine gidilmesi görüşünde olan Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir araya gelemeden, Başbakan Erdoğan ile uzun bir telefon görüşmesi yapmıştı. Bu görüşmede Erdoğan, Ankara’nın yapacağı bu açılımdan Merkel’i bilgilendirdi. Erdoğan, Berlin-Paris ittifakından, ültimatom olarak algılanabilecek herhangi bir açıklama çıkması halinde, Ankara’nın bu açılımını engelleyeceğini söyledi. Bu yeni gelişme üzerine Merkel, tarih sınırlamasından vazgeçti ve açıkça "Türkiye’ye karşı bir ültimatom yok" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious