AB yolundaki kararlılığı ortada

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

AKPM Başkanı Linden: "Türkiye'deki mevcut hükümet, AB yolundaki kararlılığını ortaya koydu"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Linden, "İlk kez bu hükümet iktidara geldiği zaman Avrupa halklarındanki şüphelerin hepsini birer birer giderdi. Saygıdeğer kadim dostum Sayın Derviş de (Kemal Derviş) benim bu görüşümü paylaşarak şimdiki iktidarın daha önceki hükümetlerden daha iyi bir iş çıkardığını ve AB'ye katılım konusunda daha önce hiçbir hükümetin alamadığı kararları aldığını vurguladı" dedi.Linden, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ile onuruna verilen akşam yemeğinde biraraya geldi. Linden, burada yaptığı konuşmada, politikacıların politik sürecin işlemesi için işadamlarına ihtiyacı olduğunu belirterek, "İş dünyası, politika dünyası ve üniversiteler arasındaki işbirliğinin siyasi süreçleri hızlandırmadaki öneminin altını her zaman çizmişimdir" şeklinde konuştu.
İstikrar refah ve barış sözcüklerinin AKPM için son derece önemli kavramlar olduğunu ifade eden Linden,"Fakat tüm bu kavramların yerleştirilmesi açısından insan hakları demokrasi ve hukukun üstünlüğünün teyit edilmesi gerekiyor. Doğrudan yabancı yatırımların hukukun üstünlüğü olmaksızın bir noktaya gelmesi mümkün değil. İnsan hakları olmaksızın ekonomik istikrardan da bahsetmek mümkün değil. Bütün bunları sağlamak için insanlığın bulabildiği 'ehvel-i şer' de diyebiliriz ama en iyi yönetim biçimi demokrasidir. Bunun daha iyisini insanlık keşfetmiş değil." şeklinde konuştu.
AB'nin Türkiye'yi tam üye kabul etmek için siyasi bir taahütte bulunduğunun akıldan çıkarılmaması gerektiğini dile getiren Linden, şu ana kadar Türkiye'nin bu yolda elinden gelen çabayı ortaya koyduğunu belirtti. Linden şöyle konuştu:
"Bilindiği gibi kriterler yerine getirildiği zaman ve taahütler hayata geçirildikten sonra AB'ye giriş yolunda herhangi bir engel kalmıyor. Bunun için hem işadamlarına hem de politikacılara önemli görevler düşüyor. Tabi AB'nin de bu süreci son derece dengeli bir şekilde götürmesi gerekiyor. Elbette Türkiye'ye zaman zaman getirilen eleştiriler var. Ancak bunları sukunetle karşılamak son derece önemli. Çünkü yapıcı olduğu müddetçe eleştiriler sadece eleştirmek için eleştirmediği taktirde mutlaka size de birşeyler kazandıracaktır. Ben AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerin karşılıklı güvene dayalı olarak yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Başkanı olarak Türkiye'den desteğimi hiçbir zaman esirgemeyeceğimi birkez daha vurgulamak istiyorum."
Hükümetin AB yolundaki kararlılığını ortaya koyduğunu ifade eden Linden, İlk kez bu hükümet iktidara geldiği zaman Avrupa halklarındanki şüphelerin hepsini birer birer giderildiğine işaret etti. Linden, "Saygıdeğer kadim dostum Sayın Derviş benim bu görüşümü paylaşarak şimdiki iktidarın daha önceki hükümetlerden daha iyi bir iş çıkardığını ve AB'ne katılım konusunda daha önce hiçbir hükümetin alamadığı kararları aldığını birkez daha vurguladı." diye konuştu.
Bu arada, konuşmaların ardından İTO Başkanı Yalçıntaş, konuk başkana kilim hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious