AB zirvesi başladı

AB zirvesi başladı.10422
  • Giriş : 13.03.2008 / 18:53:00

Avrupa Birliği (AB) Bahar Zirvesi, Lizbon stratejisi, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji resmi gündemiyle toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Slovenya'nın başkanlık edeceği zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha önce kendi aralarında uzlaşma sağladıkları Akdeniz Birliği önerisine AB liderlerinden destek isteyecek.

Zirve öncesinde üye ülkelere dağıtılan Akdeniz Birliği'yle ilgili Fransa-Almanya ortak belgesinde, tüm AB üyelerinin katılımına açık projenin Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleriyle işbirliğini artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Diplomatik kaynaklar, Akdeniz Birliği önerisini, Sarkozy'nin AB'yi Fransa'nın dış politika çıkarları için kullanma eğiliminden daha çok ABD'nin başarısız kalan Büyük Ortadoğu Projesi'ni kısmen Fransa-Almanya öncülüğünde hayata geçirme arzusu olarak değerlendiriyorlar.

İsrail ve Arap ülkelerini bir araya getirmekteki güçlük, Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tutumu ve birçok AB üyesinin ortak bütçeden yeni kaynak ayrılmasına karşı çıkması, Akdeniz Birliği projesini zorlaştıran unsurlar arasında gösteriliyor.

Akdeniz Birliği önerisine kuşkuyla yaklaşan Ankara, bunun Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgisinin olmadığı konusunda Fransa'nın üst düzeyde irade beyanında bulunmasını bekliyor.

Yarın sona erecek AB zirvesinde ayrıca iklim değişikliği, enerji, AB'nin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Lizbon stratejisi ve ABD merkezli küresel ekonomik kriz tartışılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious