AB Zirvesi başladı

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

AB'nin geleneksel olarak ekonomik konulara ağırlık verilen bahar zirvesi, küresel ısınmayla mücadele, enerji ve Lizbon Stratejisi gündemiyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yarın sona erecek zirvede AB devlet ve hükümet başkanlarının, karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların salınımının 1990 yılı verileri temel alınarak 2020 yılına kadar en az yüzde 20 oranında düşürülmesi hedefinin tüm üye ülkeler için bağlayıcı olması ve yine 2020 yılına kadar toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 20'ye yükseltilmesi kararlarını almaları bekleniyor.

Bununla birlikte birçok ülke, küresel ısınmayla mücadele kararlarının rekabet güçlerini olumsuz etkilememesi için çaba gösteriyor. Örneğin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 75'ini nükleer reaktörlerden sağlayan ve yıllık 3 milyar avroluk net elektrik ihracatı gerçekleştiren Fransa, karbon yakıtsız (petrol, doğalgaz ve kömürün kullanılmadığı) enerjide daha yüksek hedef belirlenmesini isterken, yenilenebilir enerjiyi (güneş, rüzgar ve hidroelektrik) bunun bir parçası olarak görüyor.

AB Komisyonu'nun önerdiği gibi nükleer enerjinin dahil edilmeyerek yenilenebilir enerjinin 2020 yılına kadar toplam tüketimde en az yüzde 20 pay almasını destekleyenler arasında ise Almanya, Danimarka, İspanya, İsveç, İngiltere ve İtalya gibi rüzgar enerjisinde önemli yatırımları bulunan ülkeler öne çıkıyor.

Eski Doğu Bloku ülkeleri ise karbon yakıtların tersine oldukça masraflı olan yenilenebilir enerjide bağlayıcı hedefler getirilmesinin ekonomilerini olumsuz etkilemesinden kaygı duyuyor.

Diplomatik kaynaklar, anlaşmazlıktan çıkış yolu olarak tek tek ülkeler yerine birlik genelinde yenilenebilir enerjinin payının 2020 yılına kadar yüzde 20'ye çıkarılması konusunda uzlaşma sağlanabileceğini ve genel oran içinde ülkelerin paylarının daha sonra müzakere edilebileceğini belirtiyorlar.

Halen AB'nin toplam tüketiminde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 6,5 seviyesinde bulunuyor.

Zirvede diğer bir önemli tartışmanın, AB'nin 50'nci kuruluş yıldönümünde (25 Mart) yayımlanmasına karar verilen Berlin deklarasyonu konusunda yaşanması bekleniyor.

AB'nin 50 yılda kaydettiği başarılara değinilmesi öngörülen deklarasyonda, dini referanstan genişleme politikasına kadar her ülkenin kendi önceliklerine yer verilmesini istemesi sıkıntı yaratıyor.

Zirve öncesinde Avrupa iş dünyası ve sendika temsilcileriyle toplantılar yapan AB Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, küresel ısınmayla mücadelede gündemi AB'nin belirlemesi gerektiğini söyledi.
Merkel, AB'nin tek başına iklim değişikliği sorununu çözemeyeceğini fakat "iddialı hedefler belirleyerek, ABD dahil diğer ülkelere iyi örnek olabileceğini" vurguladı.

Avrupa Sanayi ve İşveren Konfederasyonları Birliği (UNICE) gibi iş dünyası temsilcilerinden gelen, "yenilenebilir enerjide ve sera gazı salınımlarında AB'nin rekabet gücünü olumsuz etkileyecek bağlayıcı hedefler getirilmemesi" yönündeki talepleri reddeden Merkel, "kirlettikçe en nihayetinde daha fazla maliyetle karşılaşılacağı" uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious